Nagroda dziennikarska dla „Przewodnika Katolickiego” za akcję pomocy dla Betlejem
30 stycznia 2010 | 17:24 | zas / kw Ⓒ Ⓟ
Za akcję pomocy dla mieszkańców Betlejem redakcja „Przewodnika Katolickiego” otrzymała 30 stycznia pierwszą nagrodę w konkursie dziennikarskim „Znak Dobra”, któremu patronuje zmarła przedwcześnie w 2005 roku katolicka publicystka Romana Brzezińska.
Z inicjatywy redaktora naczelnego poznańskiego tygodnika, ks. Dariusza Madejczyka w 2008 roku zorganizowano kwestę na rzecz betlejemskich chrześcijan. W Wielkopolsce gościł franciszkanin Raffaele Taym, który opowiadał o trudnym losie wyznawców Chrystusa w Betlejem.
Zwieńczeniem akcji „Pomoc dla Betlejem” było wydanie przez „Przewodnik Katolicki” kalendarza na rok 2009 z kolorowymi ilustracjami z Ziemi Świętej, z którego dochód przekazano zmagającym się z biedą chrześcijanom w miejscu narodzin Chrystusa.
„To wyróżnienie pokazuje, że poprzez media można zrobić dużo dobra i nakłonić do jego czynienia innych. To także zachęta dla nas, by angażować się w kolejne akcje i pomagać potrzebującym” – powiedział KAI ks. Madejczyk.
Zapowiedział, że otrzymaną nagrodę finansową redakcja przekaże na pomoc wychowującej 12 dzieci rodzinie Jolanty i Mariusza Wleczyków ze Zberku koło Środy Wielkopolskiej, którzy z pomocą Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozbudowują własne mieszkanie.
Drugą nagrodę w konkursie „Znak Dobra” przyznano Irenie Wawrzyniak z Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu za tekst w emigracyjnym „Dzienniku Polskim” w Wielkiej Brytanii o losach powojennych uczniów polskiego gimnazjum w Anglii.
Dzięki publikacji, byli gimnazjaliści odnowili szkolne więzy sprzed ponad pół wieku, a niektórzy spotkali się osobiście w licheńskim sanktuarium. Na trop swoich bohaterów autorka trafiła poprzez zbiory muzealne i archiwalne Księży Marianów, które z Wielkiej Brytanii przewieziono do Lichenia.
Trzecią nagrodę otrzymał zespół pisma „Michael” z parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu za numer poświęcony zmarłemu 10 lat temu ks. Ludwikowi Bielerzewskiemu, byłemu dyrektorowi „Księgarni Świętego Wojciecha” i jednemu z najbardziej cenionych kapłanów archidiecezji poznańskiej w XX wieku.
Wyróżnienia w konkursie otrzymały też: Joanna Domagała z „Życia Rawicza”, Justyna Rudomino i Barbara Stachowiak z „Gazety Sucholeskiej” oraz redakcja „Gazety Kościańskiej”.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, która wraz z redakcją dziennika „Polska – Głos Wielkopolski” jest organizatorem konkursu „Znak Dobra”.
„Nagradzamy teksty i akcje prasowe, które przyniosły jakieś dobro ludziom” – powiedziała KAI red. Maria Nowak z dziennika „Polska – Głos Wielkopolski”, przyjaciółka Romany Brzezińskiej i jedna z osób czuwających nad przebiegiem odbywającego się od czterech lat konkursu.
Pomysłodawcą konkursu, w którym mogą brać udział jedynie dziennikarze prasowi z terenu Wielkopolski, był Jarosław Gojtowski, były redaktor naczelny nie istniejącej już „Gazety Poznańskiej” – ostatnim miejscu pracy Brzezińskiej, gdzie zajmowała się ona tematyką religijną.
Urodzona w 1954 roku Romana Brzezińska pracowała w szczecińskim oddziale Polskiego Radia i Telewizji, a następnie została poznańską korespondentką wydawanego przez „PAX” dziennika „Słowo Powszechne”, później zaś – dziennikarką „Gazety Poznańskiej”.
W połowie lat 90. założyła w Poznaniu oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Była też autorką książek o kardynale Auguście Hlondzie i Romanie Brandstaetterze. Dla wielu poznańskich dziennikarzy Brzezińska była autorytetem moralnym. Zmarła 13 maja 2005 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.