Drukuj Powrót do artykułu

Nagroda im. Matki Teresy dla ks. Toma Uzhunnalila

12 grudnia 2017 | 09:58 | Mumbaj / pb (KAI/AsiaNews) / bd Ⓒ Ⓟ

Porwany w 2016 r. w Jemenie przez islamistów i niedawno uwolniony ks. Tom Uzhunnalil został laureatem tegorocznej Nagrody im. Matki Teresy. Wyróżnienie to indyjski salezjanin odebrał 10 grudnia w Mumbaju.

Nagrody upamiętniające świętą z Kalkuty przyznaje od 2007 r. Harmony Foundation z siedzibą w Mumbaju. 57-letni ks. Uzhunnalil został wyróżniony za „swój inspirujący przykład współczującego człowieczeństwa” i za to, że „nadal pracował w domu starców Misjonarek Miłości w Adenie, choć miał możliwość opuszczenia kraju”. Podkreślono też „poświęcenie i zaangażowanie ks. Toma w pracę w miejscu bardzo niebezpiecznym”, gdzie „z zimną krwią zamordowano” cztery zakonnice i 12 innych osób.

– Wojny nie są rozwiązaniem. Zostaliśmy stworzeni na obraz Boga i możemy widzieć Pana w naszym bliźnim, będąc braćmi i siostrami – powiedział laureat.

Czytaj także: Ks. Tom Uzhunnalil na wolności

Tematem tegorocznej edycji nagrody są słowa: „Współczucie ponad granicami – współczująca odpowiedź na kryzys uchodźców”. Wśród dotychczasowych laureatów są: XIV Dalajlama, Lekarze bez Granic i pakistańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Malala Yousafzai.

Harmony Foundation powstała w 2005 r., by bronić idei pokoju, dialogu i pomocy bez względu na religię, kastę, przekonania, płeć i narodowość.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 grudnia 2017 12:31

Jerozolima w ogniu czy dla ludzkości?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.