Drukuj Powrót do artykułu

Nagroda Sacharowa dla opozycji demokratycznej w Wenezueli

28.10.2017 , Strasburg / ts / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Parlament Europejski uhonorował prestiżową Nagrodą Sacharowa „za wolność myśli” opozycję demokratyczną i więźniów politycznych w Wenezueli. „Opowiadamy się po stronie tych osób, które bronią praw człowieka”, powiedział przewodniczący parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani 26 października w Strasburgu.

Podkreślił, że zdelegalizowane Zgromadzenie Narodowe było „jedynym wybranym demokratycznie parlamentem w Wenezueli”. W imieniu całej opozycji nagrodę odbierze przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Julio Borges.

Tajani zwrócił uwagę na „brzemienną w skutki” sytuację w Wenezueli: ludzi pozbawia się ich praw podstawowych, stają się ofiarami kryzysu społecznego i gospodarczego. W kraju brakuje wszystkiego – wody, żywności, prądu. „Ten naród walczy o to, aby przeżyć reżim totalitarny”, stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Nagroda za wolność myśli nosi imię rosyjskiego fizyka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1975 r. Andrieja Sacharowa (1921-1989). Jest przyznawana corocznie od 1988 r. przez Parlament Europejski osobom i instytucjom, które w sposób szczególny działają na rzecz praw człowieka i ochrony mniejszości, poszanowania prawa narodów i wolności duchowej. Wysokość nagrody wynosi 50 tys. euro. Tradycyjnie jest ona wręczana podczas grudniowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego przez jego przewodniczącego. Poprzez tę nagrodę europosłowie pragną wspierać prawa człowieka i demokrację na całym świecie.

Czytaj także: Asia Bibi kandydatką do Nagrody Sacharowa

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody im. Sacharowa są, m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i były prezydent RPA Nelson Mandela. W 2011 r. nagrodę otrzymało pięciu reprezentantów „arabskiej wiosny” z Egiptu, Libii, Tunezji i Syrii, a w 2012 r. – dwoje irańskich obrońców praw człowieka: adwokatka więzionych opozycjonistów Nasrin Sotoudeh i reżyser Dżafar Panahi. Nie mogli oni osobiście odebrać swojej nagrody, podobnie jak opozycyjna grupa kubańskich kobiet „Damy w bieli”. Przyznaną im w 2005 r. przez Parlament Europejski Nagrodę Sacharowa mogła odebrać dopiero po ośmiu latach, w kwietniu 2013 r., ich rzeczniczka Berta Soler. W 2013 r. Nagrodę Sacharowa otrzymała 16-letnia Pakistanka walcząca o prawo do edukacji dziewcząt, Malala Yousafzai, która w rok później została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla, natomiast w 2016 r. dwie działaczki praw człowieka z Iraku: jazydki 23-letnia Nadia Murad Basee Taha i 19-letnia Lamiya Aji Bashar.

Nagroda zostanie wręczona 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Na ceremonię zostali zaproszeni także inni tegoroczni finaliści Nagrody: więziony w Erytrei dziennikarz Dawit Isaak oraz Aura Lolita Chavez Ixcaquic, działaczka praw człowieka w Gwatemali. Dziennikarza Isaaka będzie reprezentował jego krewny.

Wersja do druku

Przeczytaj także

28 października 2017 10:48

W Warszawie o tradycji i dziedzictwie Reformacji

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.