Nagrodzono laureatów IX Ogólnopolskiego Konkursu „Jan Paweł II w oczach dziecka”
17 października 2014 | 10:46 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
16 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród IX ogólnopolskiej edycji konkursu zatytułowanego „Jan Paweł II w oczach dziecka”.
Tematyka IX edycji konkursu nawiązywała do kanonizacji Papieża – Polaka: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Jak powiedzieli organizatorzy tegoroczny temat skłonił młodych twórców z całej Polski do zmierzenia się z tematem świętości. „W interpretacji tegorocznego hasła Dnia Papieskiego czytamy m.in.: Niewątpliwie świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. Tolerują świętość o tyle, o ile dotyczy ona pragnień innych. Jednak wcale niemała rzesza ludzi poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni.
Do osób, które na swój sposób poszukują świętości powinniśmy zaliczyć uczestników tegorocznej edycji konkursu plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka – Świętymi Bądźcie” – powiedziała Katarzyna Sołub z Muzeum w Bielsku Podlaskim, członek jury. – Zdajemy sobie sprawę, że temat był trudny i wymagał od uczestników uważnego wsłuchania się w nauczanie Świętego Jana Pawła II. Z drugiej strony wydaje się prosty, ponieważ w kontekście kanonizacji, której byliśmy świadkami w tym roku, przekaz płynący z nauczania i życia Ojca Świętego nabiera dodatkowej siły. Jan Paweł II wielokrotnie tłumaczył nam, że droga do świętości nie jest ani łatwa, ani prosta, co również dostrzegamy w Jego życiu. Mimo przeszkód i trudności zachęcał nas byśmy byli odważni i nie bali się sięgać po cele godne dzieci Bożych. Widzimy to w tegorocznych pracach, w których Jan Paweł II jawi się nam przede wszystkim jako przewodnik na trudnej drodze prowadzącej do świętości. Okazuje się również, że ilu uczestników tyle sposobów na osiągnięcie celu, jakim jest świętość. Według autorów możemy się do niej zbliżyć samolotem, statkiem kosmicznym lub poprzez codzienne życie i dobre uczynki wobec innych” – powiedziała Katarzyna Sołub.
Podziękowała ona wszystkim uczestnikom, ich rodzinom, opiekunom i nauczycielom, którzy sprawili, że IX edycja konkursu plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka” przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Zabierając głos biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wspomniał swoje spotkania ze św. Janem Pawłem II. Podkreślił umiejętność spojrzenie św. Jana Pawła II na każdego człowieka. Przypomniał też jego wyznanie, w którym mówił, że gdy został powołany na urząd biskupa Rzymu, miał przed oczyma to, co działo się nad jeziorem Genezaret. Gdy Chrystus zwracał się do pierwszego papieża – Piotra i pytał: „Czy mnie kochasz?” Powtarzał to trzy razy, a kiedy otrzymywał odpowiedź: „Tak Panie ja Cię kocham”, powiedział: „Paś owce moje!” „Warunkiem, żeby być papieżem, jest miłość do Chrystusa. Jeśli bowiem ktoś będzie kochał Chrystusa, to będzie też kochał owce Jego!” – kontynuował. Ludzie po spotkaniach ze św. Janem Pawłem II mówili, że nie tylko spotkali się z dobrym człowiekiem, ale po tym spotkaniu chcieli sami być lepsi, powiedział bp Pikus.
Dodał, że zawsze jest nadzieja, iż przebywanie z osobą św. Jana Pawła II, bardzo oddaną Jezusowi i ludziom oraz z jego nauczaniem, spowoduje pragnienie bycia lepszym.
Na konkurs wpłynęło z całej Polski 3148 prac, wykonanych przez uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w tym 481 z terenu diecezji drohiczyńskiej.
Komisja konkursowa działa w składzie: ks. prałat Kazimierz Siekierko – dziekan bielski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, ks. kan. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie Izabela Suchocka – kierownik Działu Zbiorów Artystycznych, Archiwalnych i Badań Regionalnych Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim oddział Muzeum Regionalnego w Białymstoku i Katarzyna Sołub z Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Jury na forum ogólnopolskim nagrodziło 17 oraz wyróżniło 29 prac, zaś na forum diecezji drohiczyńskiej nagrodziło 14, a wyróżniło 24 prace.
Organizatorzy i patroni konkursu, na czele z ks. bp Tadeuszem Pikusem, wręczyli nagrody i wyróżnienia przyznane w etapie ogólnopolskim i diecezjalnym, tak wykonawcom, jak również ich opiekunom i dyrekcji placówek. Odbył się też koncert zespołu dziecięcego, prowadzonego przez siostry karmelitanki z Bielska Podlaskiego. Nagrodzone prace zostały zaś wyeksponowane na wystawie, czynnej w Muzeum w Bielsku Podlaskim przez dwa miesiące.
Organizatorami konkursu były: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Dekanat Bielski oraz Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Patronat zaś nad nim zaś objęli: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, pełniący obowiązki burmistrza Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski, a także Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.