Drukuj Powrót do artykułu

Najbardziej popularne tweety papieża po hiszpańsku i angielsku

12 grudnia 2017 | 09:33 | Watykan / ts / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Pięć lat od otwarcia konta @Pontifex na Twitterze korzysta z niego ponad 43 miliony internautów. Spośród dziewięciu wersji językowych papieskie tweety najczęściej czytane są po hiszpańsku i angielsku (po 15,5 mln użytkowników). Kolejnych 9,2 mln wejść jest na wersję w języku włoskim (4,8 mln), portugalskim (3,4 mln) i francuskim (1 mln). Papieskie wpisy po polsku śledzi 996 tys. użytkowników, po łacinie 856 tys., po niemiecku 570 tys., a po arabsku – 398 tys.

Konto na Twitterze otworzył 12 grudnia 2012 papież Benedykt XVI. Pierwszy wpis papieski brzmiał: „Drodzy Przyjaciele! Z radością łączę się z Wami na Twitterze. Dziękuję za miłe odpowiedzi i z serca błogosławię”.

Substytut sekretariatu stanu, abp Angelo Becciu, który był obecny wówczas w Pałacu Apostolskim, wspominał tamtą ceremonię w rozmowie z Radiem Watykańskim. Jak powiedział, papież „był trochę nieporadny, zwlekał z naciśnięciem klawisza na tablecie. Jednocześnie widziałem jego radość, że będzie mógł mieć kontakt z internautami”.

Czytaj także: Franciszek z pierwszym miejscem na Twitterze

Wraz z wyborem na papieża w marcu 2013 r. Franciszek przejął też konto @Pontifex. Jego wpis z 11 grudnia br., brzmi: „Działalność polityczna musi naprawdę stać na służbie osoby ludzkiej, dobra wspólnego i ochrony stworzenia”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 grudnia 2017 14:57

25-lecie żywej szopki u franciszkanów

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.