Najbliższy Dzień Judaizmu odbędzie się w Warszawie
25 kwietnia 2017 | 09:00 | Warszawa / mp / wer Ⓒ Ⓟ
Najbliższe centralne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Warszawie 17 stycznia 2018 r. Nad ich kształtem obradował wstępnie, w poniedziałek 24 kwietnia Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu z ramienia Episkopatu przewodniczy bp Rafał Markowski.
W ramach dyskusji zastanawiano się zarówno nad hasłem Dnia Judaizmu, jak i nad pracą edukacyjną i formacyjną, jaka powinna poprzedzić jego obchody.
Nowością towarzyszącą przyszłorocznemu Dniowi Judaizmu ma być zorganizowanie w jego ramach specjalnego spotkania młodzieży chrześcijańskiej i żydowskiej.
Zwrócono uwagę, że Warszawa przed 1939 r. była miastem, w którym żyło najwięcej Żydów spośród wszystkich miast Europy. W związku z tym postanowiono, że Dzień Judaizmu w stolicy Polski zostanie poprzedzony specjalną kampanią informacyjną i edukacyjną, mającą na celu przypomnienie nie tylko tego faktu, ale i obecności Żydów na ziemiach polskich, jako niezbywalnego elementu polskiej tożsamości i przestrzeni kulturowej.
Postulowano zaproszenie do współudziału w przygotowaniach Dnia Judaizmu władz miasta, warszawskich uczelni oraz licznych, funkcjonujących tutaj instytucji związanych z kulturą żydowską i mających na celu jej promowanie – ze szczególnym zwróceniem uwagi na Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Czytaj także: Kościół w Polsce obchodził XX Dzień Judaizmu
Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.
Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.
Zgodnie z założeniami Episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.
Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Były przewodniczący Komitetu, bp Mieczysław Cisło podkreśla, że „wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom”.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. W międzyczasie odbywał się on w największych polskich miastach. Ubiegłoroczne jubileuszowe ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu miały miejsce w Kielcach, a w przyszłym roku zorganizowane zostaną ponownie w stolicy.
Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem Rady Konferencji Episkopatu ds. Dialogu Religijnego przewodniczy bp Rafał Markowski. W jego skład wchodzą: ks. Tomasz Adamczyk, Monika Adamczyk-Grabowska CFSF, ks. Wiesław Dawidowski OSA, prof. Jan Grosfeld, ks. Łukasz Kamykowski, ks. Grzegorz Michalczyk, Ryszard Montusiewicz, ks. Jerzy Stranz, Barbara Sułek-Kowalska, ks. Alfred Wierzbicki i Sławomir Żurek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.