Najgodniejszym miejscem dla krzyża jest serce człowieka
06 sierpnia 2010 | 08:30 | mag/ms Ⓒ Ⓟ
„Nie ma godniejszego miejsca dla Krzyża Chrystusowego, jak serce człowieka” – podkreślił abp Henryk Hoser podczas Eucharystii rozpoczynającej 27. Pieszą Praską Pielgrzymkę Rodzin „Totus Tubus” na Jasną Górę.
W ramach 27. Pielgrzymki już po raz czwarty podąża Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnicy idą pod hasłem „Bądźmy świadkami miłości”.
W homilii sprawowanej w stołecznym sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ordynariusz warszawsko-praski mówił, że najważniejszą pielgrzymką jest życie, które prowadzi do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Pątniczy szlak ma nam jedynie to uzmysłowić. – „Wówczas wszystkie zewnętrzne objawy naszej, wiary, nawet symbole będą tylko przypomnieniem, że w nas samych ma zamieszkać Bóg, a nasze serce ma być świątynią Trójcy Przenajświętszej”- zaznaczył abp Hoser. Podkreślił jednocześnie, że w tym sercu, powinien być obecny także krzyż, który każdy z nas dźwiga. – Nie ma godniejszego miejsca dla Krzyża Chrystusowego, jak serce człowieka” – mówił.
Odwołując się do dialogu Piotra Apostoła z Jezusem, biskup diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę, że – „często jesteśmy kuszeni by być uczniami Chrystusa bez wysiłku, tylko wówczas kiedy to jest przyjemne lub, gdy znajduje się uznanie w oczach innych”. Natomiast, jego zdaniem, powołaniem chrześcijanina jest podjęcie swojego krzyża wraz z Jezusem.
Odwołując się do słów św. Pawła przypomniał, że w swoim ciele mamy dopełniać udręk, których brakuje męce Chrystusa. – „To nie jest doloryzm, to nie jest fascynacja złem i cierpieniem. Przeciwnie, to jest podjęcie cierpienia, które i tak jest nieuniknione. Nie ma na świecie ludzi, którzy nie cierpią, ale trzeba wykorzystać tę ludzką kondycję do tego, by świat zbawić”- podsumował abp Hoser, podkreślając jednocześnie, że – „taka jest właściwa symbolika krzyża”.
Na pątniczy szlak wyszło z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ponad 400 osób. Biskup warszawsko-praski zachęcał pątników, aby obok własnych intencji zanieśli przed oblicze Czarnej Madonny sprawy Kościoła, który jest znakiem sprzeciwu we współczesnym świecie.
Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 sierpnia. Uroczyste wejście przewidziane jest przed godziną 13.00
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.