Najstarsza 379. Piesza Pielgrzymka Kaliska i 25. Diecezji Kaliskiej wyruszyła na Jasną Górę
09 sierpnia 2016 | 12:43 | ek Ⓒ Ⓟ
Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Sebastiana Łagódkę, diecezjalnego duszpasterza ministrantów i diecezjalnego referenta ds. powołań, ale również pielgrzyma z wieloletnim doświadczeniem. Po raz czwarty kierownikiem pielgrzymki jest ks. Rafał Kopis.
Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski senior Stanisław Napierała. Prosił o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej, która w przyszłym roku obchodzić będzie 25-lecie istnienia, a także biskupów, kapłanów, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan. – Posyłamy Was z misją na Jasną Górę, abyście tam pozdrowili Maryję od Jej Małżonka – św. Józefa. Posyłamy Was z misją, abyście w drodze głosili Ewangelię, byście byli misjonarzami, byście ludziom swoją obecnością jako pielgrzymi mówili, że jest Bóg i On jest Miłosierdziem – mówił pierwszy biskup kaliski.
Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 10 grup kaliskich, 12 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej.
Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków idą w tym roku Włosi i Ukraińcy. W grupie pielgrzymują także dzieci i ich matki z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak grupy rowerowe. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.
Od 25 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek. W tym roku po raz trzeci wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.
Już po raz piętnasty na pielgrzymkę "wyruszyła" grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i w modlitwie różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
11 sierpnia o godz. 19.30 pielgrzymi zgromadzą się na rynku w Wieluniu na „Wieczorze Uwielbienia”, podczas którego wraz z zespołem Pinokio Brathers dają świadectwo o swojej wierze w Boga i pokażą miłość do Maryi i św. Józefa. Dzień wcześniej w Lututowie, jak co roku o godz. 20.00 odbędzie się czuwanie modlitewne w kościele parafialnym. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak.
– Wierzę, że jak co roku powitają nas nasi bliscy, którzy z różnych powodów nie mogę pójść na pielgrzymi szlak. Kto nie był nigdy na powitaniu kaliskiej pielgrzymki, to gorąco zapraszam, aby przeżyć ten czas radości razem z nami, a każdy przyzna, że jest to coś niesamowitego, kiedy wspólnie z pielgrzymami od kościoła pw. św. Gotarda wędrują biskup, proboszczowie kaliskich parafii, władze Kalisza i całe rzesze mieszkańców miasta i okolic, by wspólnie pokłonić się św. Józefowi – mówi ks. Rafał Kopis, kierownik pielgrzymki zauważając, że chciałby przedłużyć tę wspólną radość i zaraz po przyjściu do Sanktuarium św. Józefa przeżyć wspólnie Eucharystię, która zjednoczy wszystkich w dziękczynieniu za dar pielgrzymowania, a jednocześnie będzie okazją do wspólnej modlitwy za rodziny, parafie i całą diecezję.
Pielgrzymowanie zakończy Eucharystia przy Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczyć będzie biskup kaliski Edward Janiak.
W rozmowie z KAI bp Stanisław Napierała podkreślał, że pielgrzymi są bardzo radośni. – Widzimy dzisiaj w pielgrzymach dużo radości i entuzjazmu. Myślę, że jest to promieniowanie Światowych Dni Młodzieży – powiedział hierarcha.
Odwołując się do hasła pielgrzymki „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” wskazywał na miłość miłosierną Boga okazywaną człowiekowi. – To jest jedno z błogosławieństw Pana Jezusa. W tym roku ono oddaje tę treść, że Bóg jest Miłosierdziem, że Bóg jest Miłością Miłosierną. Bóg nam tą miłością błogosławi, daje nam siebie, chociaż my absolutnie na to nie zasługujemy. Bóg chce też, byśmy Go naśladowali, byśmy byli dobrzy, życzliwie nastawieni, kochający się wzajemnie, po prostu miłosierni – przekonywał bp senior.
Ks. Rafał Kopis zaznaczył, że pielgrzymka ma pomóc pątnikom w rozwoju duchowym. – Dzisiaj w czasie Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa ojciec duchowny ks. Sebastian mówił, że można przejść po raz kolejny odcinek drogi z Kalisza do Częstochowy, ale trzeba zastanowić się, czy pokonanie po raz kolejny tego odcinka zmieni coś w naszym wnętrzu. Ja staram się podkreślać, że można iść kolejny raz, ale tak naprawdę nie zrobić kroku do przodu w swoim rozwoju duchowym. Dlatego wierzę mocno w to, że tegoroczna pielgrzymka i jej hasło pomoże innym i mnie stać się lepszym, bo ja także staram się w tym wszystkim uczestniczyć nie tylko od strony organizacyjnej, ale też duchowej – mówił kierownik kaliskiej pielgrzymki.
Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 378 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.