Najstarsza – 375. Piesza Pielgrzymka Kaliska wyruszyła dziś w drogę
09 sierpnia 2012 | 16:42 | ek Ⓒ Ⓟ
Najstarsza spośród pielgrzymek w Polsce – 375. Piesza Pielgrzymka Kaliska wyruszyła 9 sierpnia z Kalisza na Jasną Górę. Kaliskich pątników pożegnał na granicy miasta odchodzący na emeryturę bp Stanisław Napierała. Prosił o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej i jej nowego biskupa Edwarda Janiaka.
W tym roku pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę pod hasłem „Kościół naszym domem”. Do tego tematu nawiązują więc konferencje przygotowane przez ojców duchownych pielgrzymki: ks. Roberta Pisulę i ks. Piotra Górskiego.
Kierownik kaliskiej pielgrzymki ks. Robert Lewandowski podkreśla, że tegoroczna pielgrzymka jest okazją do podziękowania bp. Napierale za 20 lat posługi pasterskiej oraz bp. seniorowi Teofilowi Wilskiemu. Duchowny przypomniał, że biskupi co roku towarzyszą pielgrzymom na szlaku do Częstochowy.
Jeszcze dziś w godzinach popołudniowych odbędzie się ślub Marleny i Łukasza, którzy przysięgę małżeńską wypowiedzą w obecności pielgrzymów w Brzezinach k. Kalisza.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają także pieszo. Wśród pielgrzymów są mieszkańcy Kalisza, diecezji kaliskiej, a także pątnicy z zagranicy – m.in. Włosi. Mają do pokonania w obie strony ok. 320 km.
Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 12 grup kaliskich, 11 promienistych, 1 rowerowej i 1 duchowej. Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa Caritas, w skład której wchodzą pielgrzymi-wolontariusze zaangażowani w Caritas diecezji kaliskiej, a także osoby korzystające z ich pomocy. Jest też grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków wędrują w tym roku Włosi.
11 sierpnia z sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyruszy na szlak grupa rowerowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.
Już po raz kolejny na pielgrzymkę "wyruszyła" również grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jej uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Podobnie, jak piesi pielgrzymi, otrzymają legitymację i znaczek oraz regulamin pielgrzymki. Swoje intencje modlitewne mogą przekazywać pątnikom telefonicznie lub internetowo a ci, będą się modlić na trasie. Pielgrzymi duchowi mogą też brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Od 21 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Chełmc.
Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 375 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków.
Z czasem, w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.