Drukuj Powrót do artykułu

Najstarsza zakonnica świata kończy 115 lat

10 lutego 2019 | 21:01 | ts | Tulon Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. La Vie

Najstarsza zakonnica świata, siostra André Randon, obchodzi w tym roku dwa jubileusze: 115. urodziny i 75-lecie życia zakonnego. Od października 2017 r. jest też najdłużej żyjącą Francuzką.

Urodziła się 11 lutego 1904 r. w Ales na południu Francji jako Lucille Randon. Żyła za pontyfikatów 10 papieży, w czasie trzech republik francuskich oraz okupacji niemieckiej. Już jako 12-latka pracowała zarobkowo jako pomoc do dzieci, później była guwernantką. Jednym z jej chlebodawców była rodzina właścicieli fabryki samochodów Peugeot.

Chrzest przyjęła jako 19-latka w 1923 r. Dopiero w wieku 40 lat – w 1944 r., podczas drugiej wojny światowej – wstąpiła do zgromadzenia sióstr szarytek. Opiekowała się sierotami i ludźmi chorymi.

Od 2009 r. mieszka w domu seniora w Tulonie, jest niewidoma i przykuta do wózka inwalidzkiego. Zakonnica, która przeżyła wojny i katastrofy, nie skarży się na swoje osobiste dolegliwości, ale przede wszystkim narzeka, że „ludzie nie potrafią żyć w zgodzie”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.