Najstarsze zabytki chrześcijaństwa w rękach Azerów
24 października 2023 | 21:35 | Krzysztof Bronk i Delphine Allaire/vaticannews.va | Paryż Ⓒ Ⓟ
To Sobór Watykański II zobowiązuje Kościół do troski o kulturowe dziedzictwo chrześcijan wschodnich. Uznaje bowiem, że w nim zawarte są skarby z samych początków chrześcijaństwa. Wskazuje na to francuski orientalista, prof. Jean-Pierre Mahé, nie ukrywając zaniepokojenia tym, co dzieje się w Górskim Karabachu. Przypomina, że Ewangelia dotarła do Armenii już w czasach apostolskich.
Kraj ten jeszcze wcześniej niż Cesarstwo Rzymskie uznał chrześcijaństwo za religię państwową. Dziś po raz kolejny grożą mu krwawe prześladowania, które nie oszczędzają też dóbr kultury chrześcijańskiej.
„Wojna przekreśla przyszłość!” – papież ogłosił dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej
O poszanowanie chrześcijańskich kościołów i monasterów w Górskim Karabachu zaapelował przed tygodniem (15 października) Papież Franciszek. W ubiegłym miesiącu ponad 100 tys. Ormian zostało zmuszonych do opuszczenia tej górskiej enklawy. Pozostawili na tej ziemi ogromne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej. Na samych terenach, które Azerbejdżan zajął już w 2020 roku znajduje się 1500 zabytków, w tym 161 kościołów i klasztorów. Wiele z nich zostało zniszczonych. Azerskie wojska starają się zatrzeć wszelkie ślady ormiańskiej historii tych ziem. A jak wyjaśnia prof. Mahé, sięga ona samych początków chrześcijaństwa.
„Górski Karabach jest odizolowanym regionem górskim. Według najstarszych tekstów chrześcijaństwo dotarło tam za pośrednictwem świętego o imieniu Yeghishe lub Elisha. Był on jednym z uczniów Jakuba Apostoła, brata Pana. Przybył na północ dzisiejszego Azerbejdżanu, na lewy brzeg rzeki Koura, gdzie założył najstarszy kościół i matkę wszystkich kościołów na Kaukazie. Chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się następnie na resztę kraju, ale chrześcijaństwo w Górskim Karabachu zawdzięcza się głównie działaniom władcy Vatchagana Pobożnego, który wstąpił na tron w 484 roku. Vatchagan Pobożny zbudował nowe miasto. Oczyścił miejsca zajmowane przez pogańskie bożki, rozpowszechniając relikwie świętych, a w szczególności zawdzięczamy mu budowę najstarszego zabytku religijnego w Karabachu i Azerbejdżanie, jakim jest mauzoleum Grigorisa, wnuka świętego Grzegorza Oświeciciela. Stoi do dziś w Amaras. Pod Karabachem, w korytarzu laczyńskim, znajduje się również bardzo stary kościół, zwany Klasztorem Jaskółki, którego najstarsze zachowane do dziś części pochodzą z IV wieku” – przypomniał francuski naukowiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.