Drukuj Powrót do artykułu

Najstarszy biskup katolicki świata

14.03.2012 , kg, pb (KAI) / pm Ⓒ ℗

Emerytowany biskup południowowietnamskiej wietnamskiej diecezji Vinh Long – Antoine Nguyễn Văn Thiện ukończył 13 marca 106 lat.

Jest on najstarszym żyjącym hierarchą katolickim na świecie. Od wielu lat mieszka w domu dla księży emerytów w Nicei.

Przyszły biskup urodził się 13 marca 1906 w mieście Cái Cồn na terenie diecezji Cân Tho w Wietnamie Południowym. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lutego 1932, po czym pracował w swej rodzimej diecezji. 24 listopada 1960 bł. Jan XXIII mianował go biskupem południowowietnamskiej diecezji Vinh Long; sakry udzielił mu 22 stycznia następnego roku jego poprzednik na tym stanowisku abp Pierre Martin (Phêrô Máctinô) Ngô Đình Thục (6 X 1897-13 XII 1984) – starszy brat wieloletniego dyktatora Wietnamu Południowego Jeana-Baptiste Ngô Đình Diệma (1901-63).

Nowy biskup przetrwał na swym stanowisku tylko kilka lat, gdyż w kilka lat po wymuszonym ustąpieniu ówczesnego przywódcy kraju (1963) – 12 lipca 1968, w wieku 62 lat musiał zrzec się swego urzędu jako „człowiek arcybiskupa”. Paweł VI, który formalnie przyjął jego dymisję, mianował go wówczas biskupem tytularnym Hispellum (po włosku Spello) i z tym tytułem hierarcha wietnamski widnieje do dzisiaj w różnych informatorach. Wkrótce potem wyjechał do Europy i od wielu lat mieszka w Nicei.

Fakt, że jego konsekratorem był arcybiskup, znany ze swych konserwatywnych przekonań i sympatyzujący najpierw z lefebrystami, a następnie z sedewakantystami (uważającymi, że obecnie nie ma prawowiernego papieża), rzutował też na dalsze losy najstarszego obecnie biskupa świata. Nie tylko musiał ustąpić, jak wspomniano, ze swego stanowiska w stosunkowo młodym wieku, ale także po przybyciu do Europy przestał odgrywać jakąkolwiek rolę w Kościele powszechnym.

W styczniu ub.r. obchodził półwiecze sakry biskupiej, a w lutym br. – rzadki jubileusz osiemdziesięciolecia święceń kapłańskich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.