Najstarszy kapłan archidiecezji częstochowskiej ks. Leon Pluciński obchodził 100-lecie urodzin
26 stycznia 2010 | 10:36 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
– Jubileusz stu lat życia to wielka radość, ale i wielka łaska Boża – mówił w homilii abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który przewodniczył 26 stycznia Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, z racji 100. rocznicy urodzin ks. kan. Leona Plucińskiego, najstarszego kapłana archidiecezji częstochowskiej.
Mszę św. koncelebrowali m. in. ks. prałat Czesław Mendak, dyrektor Domu Księży Emerytów, ks. dr Włodzimierz Kowalik pochodzący ze Stobiecka Miejskiego – ostatniej parafii, w której proboszczem był Jubilat, ks. dr Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii św. Rocha w Radomsku (dawniej Stobiecko Miejskie) oraz księża mieszkający w Domu Księży Emerytów. W liturgii wzięły udział także siostry Kanoniczki Ducha Świętego oraz rodzina księdza.
W homilii abp Nowak podkreślił, że życie to wielki dar od Boga – Bóg jest Życiem i Bóg dzieli się życiem – mówił abp Nowak. Metropolita częstochowski zaznaczył, że w życie Jubilata wpisało się kapłaństwo, pasterzowanie, troska o człowieka. Najpiękniejsza i najważniejsza rzecz to troska o zbawienie człowieka. Cura animarum suprema lex. Troska o zbawienie człowieka to najwyższe prawo – podkreślił metropolita częstochowski. – Jubilat to człowiek uśmiechu i pokoju. Ale jego życie jest też życiem dźwigania krzyża. Życie człowieka jest paschą – kontynuował abp Nowak.
Ks. kan. Leon Pluciński urodził się w 1910 r. w Sieradzu. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, w 1929 r. wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1934 r. z rąk bp. Teodora Kubiny na Jasnej Górze. Przez 11 lat pracował jako wikariusz w parafiach w Bogdanowie, Włodowicach, Porąbce, Dąbrowie Górniczej (parafia Matki Bożej Anielskiej), Zagórzu, Sosnowcu (parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). W 1945 r. mianowany został proboszczem w Raczynie. Parafię objął po bł. ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze – kapłanie męczenniku. W 1956 r. powierzono mu funkcję administratora parafii Stobiecko Miejskie. W 1968 r. mianowany został proboszczem tej parafii. Po 22 latach duszpasterzowania, w 1978 r., przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie diecezji włocławskiej, później warszawskiej.
29 czerwca tego roku ks. kan. Leon Pluciński będzie obchodził 76-lecie święceń kapłańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.