Najważniejsze wydarzenia w Kościele powszechnym w 2017 r.
31 grudnia 2017 | 09:13 | Warszawa / tom, pb (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Obchody setnej rocznicy objawień fatimskich, nieustające prześladowania chrześcijan, przygotowania do przyszłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. młodzieży, podróże papieża do zapalnych regionów świata, a także obchody 500-lecia reformacji z udziałem Kościoła katolickiego – to najważniejsze wydarzenia w Kościele powszechnym w mijającym 2017 r.
Rok wydarzeń maryjnych
Kulminacją jubileuszu objawień Matki Bożej w Fatimie trojgu portugalskich pastuszków w 1917 r. była kanonizacja dwojga z nich: Franciszka i Hiacynty Marto. Dokonał jej w Fatimie 13 maja papież Franciszek.
300. rocznicę znalezienia figury Matki Bożej obchodzono w największym sanktuarium maryjnym Ameryki Południowej – w Aparecidzie w Brazylii, dokąd co roku przybywa aż 11 mln pielgrzymów.
Z kolei w sprawie domniemanych objawień Matki Bożej w Medziugorju, na biurku papieża leżą dwa raporty: jeden na temat samych wydarzeń w tej hercegowińskiej wiosce, przygotowany przez komisję pod przewodnictwem kard. Camillo Ruiniego, a drugi, o opiece duszpasterskiej nad przybywającymi tam wiernymi, autorstwa specjalnego wysłannika papieskiego, abp. Henryka Hosera.
Prześladowania chrześcijan
Nie ustają prześladowania chrześcijan, którzy kolejny już rok doświadczają największych represji spośród wyznawców wszystkich religii. Dotyczy to zwłaszcza państw Bliskiego i Środkowego Wschodu oraz Afryki Północnej, gdzie większość mieszkańców stanowią wyznawcy islamu. Ośrodek Badawczy Pew w Stanach Zjednoczonych stwierdził, opierając się na danych z 2015 r., że w 128 krajach wspólnoty chrześcijańskie były dyskryminowane lub prześladowane przez rządy lub różne grupy społeczne.
Z kolei według najnowszego „Indeksu prześladowań” Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) ponad 215 mln chrześcijan na świecie jest narażonych na szczególnie silne prześladowania. Pierwszą dziesiątkę krajów na tej niechlubnej liście tworzą kolejno: Korea Północna, Somalia, Afganistan, Pakistan, Sudan, Syria, Irak, Iran, Jemen i Erytrea.
Przygotowania do Synodu Biskupów
Trwają przygotowania do planowanego na 3-28 października 2018 r. XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Opublikowano Dokument Przygotowawczy, który został rozesłany do konferencji episkopatów, urzędów Kurii Rzymskiej i zakonnych przełożonych generalnych, aby „rozpocząć etap konsultacji całego ludu Bożego”. Ma to na celu zebranie informacji o dzisiejszej kondycji młodzieży w różnych kontekstach jej życia, aby można było ją odpowiednio rozeznać przy tworzeniu „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego Synodu).
Konsultacja ta była skierowana także do wszystkich młodych świata. Każdy z nich był zaproszony do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, a także podzielenia się z całym Kościołem często bardzo interesującymi doświadczeniami z różnych części świata, które mogą stać się pomocne dla wszystkich.
Papieskie podróże
Franciszek odbył w 2017 r. cztery podróże zagraniczne. Oprócz pielgrzymki do Fatimy w Portugalii, ich kierunkiem były szczególnie zapalne miejsca świata.
Kair, który papież odwiedził w kwietniu, jest stolicą muzułmańskiego w większości Egiptu, w którym chrześcijanie podlegają dyskryminacji i co pewien czas padają ofiarą krwawych zamachowe na kościoły. Dlatego duże znaczenie miała wizyta papieża na wpływowym sunnickim uniwersytecie Al-Azhar, gdzie po raz kolejny potępił akty przemocy dokonywane w imię religii. Wsparł też chrześcijan, zarówno nikłą mniejszość katolicką, jak i największą społeczność chrześcijańską kraju, jaką są koptowie.
We wrześniu Ojciec Święty spędził pięć dni w Kolumbii, aby przyczynić się do narodowego pojednania po kilkudziesięciu latach wojny domowej, wywołanej przez lewicowe ugrupowania partyzanckie. Wokół papieża zgromadziło się w sumie 6,8 mln ludzi. W Villavicencio odbyło się nabożeństwo pojednania z udziałem zwaśnionych stron i rodzin ich ofiar. Franciszek przekonywał, że „nadszedł czas, aby rozbroić wrogość, zrezygnować z zemsty i otworzyć się na współistnienie w oparciu o sprawiedliwość, prawdę i stworzenie prawdziwej kultury braterskiego spotkania”.
Z kolei na przełomie listopada i grudnia papież pojechał do Mjanmy (gdzie przeważają buddyści) i Bangladeszu (gdzie dominują muzułmanie). Wizyta ta od strony dyplomatycznej należała do bardzo delikatnych za sprawą muzułmańskiego ludu Rohindżów, których setki tysięcy uciekły przed brutalnymi prześladowaniami z Mjanmy i znalazły schronienie w Bangladeszu. W Mjanmie na wyraźne żądania zarówno miejscowych władz, jak i biskupów papież nie wymieniał nazwy tej grupy etnicznej, nazywając ich „muzułmanami ze stanu Rakhine”. W Bangladeszu natomiast wezwał do zdecydowanych działań międzynarodowych w ich sprawie, a także rozmawiał z grupą 18 uchodźców Rohindża – poprosił ich o przebaczenie w imieniu tych, którzy ich prześladowali, zadając im tak wiele cierpień. Obecność Boga dzisiaj nazywa się także Rohindża – podkreślił Franciszek.
500-lecie reformacji
Po raz pierwszy w historii katolicy brali udział w jubileuszu reformacji, która w XVI w. podzieliła Kościół. Wcześniejsze rocznice tego wydarzenia miały charakter polemiczny i antykatolicki. – W relacjach z protestantami rok 2017 musi być niczym dwukropek: otwarciem na dalsze kroki ku jedności – podsumował kard. Kurt Koch. Według niego, nie chodziło o świętowanie, lecz o upamiętnienie reformacji w duchu pokuty (za podział), ale też wdzięczności (za 50 lat dialogu ekumenicznego) oraz nadziei (na przyszłą jedność).
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wyraził szczególne uznanie dla Kościoła ewangelickiego, że był on gotów nie umieszczać osoby Marcina Lutra w centrum obchodów, lecz raczej kierował się ideą celebracji osoby Chrystusa, która jest dla nas wspólna. Dodał, że upamiętnienie reformacji przypomina rok 1517 – czas, w którym nie było jeszcze żadnego podziału między reformatorem Marcinem Lutrem a Kościołem katolickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.