Najważniejsze wydarzenie 20-lecia diecezji bielsko-żywieckiej – Kongres Ekumeniczny
14 marca 2012 | 18:47 | rk Ⓒ Ⓟ
28. Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny, który odbył się sierpniu 1995 roku w Cieszynie, był jednym z najważniejszych wydarzeń w 20-letniej historii diecezji bielsko-żywieckiej – uważa diecezjalny referent ds. ekumenizmu i organizator tamtego spotkania, ks. prof. Józef Budniak. Duchowny zwraca uwagę w rozmowie z KAI, że pokłosiem Kongresu sprzed 17 lat były i nadal są m.in. liczne inicjatywy ekumeniczne oraz bardzo dobra współpraca między biskupem katolickim i ewangelickimi na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów przypomina, że w Międzynarodowym Kongresie Ekumenicznym w Cieszynie, jaki odbywał się w dniach od 21 do 27 sierpnia 1995 roku, udział wzięło 350 uczestników różnych wyznań z 16 krajów Europy, USA i Afryki, będących w większości członkami Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej. Ks. Budniak przyznaje, że na pomysł zaproszenia ludzi z całego świata do Cieszyna wpadł spontanicznie 3 lata wcześniej podczas Kongresu w Viviers we Francji.
„Dopiero w drodze do Polski uświadomiłem sobie, że to jest wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Ale Cieszyn jest zawsze do tego przygotowany. Przede wszystkim miasto jest przykładem od kilkusetletniej współpracy ekumenicznej między dwom największymi tu Kościołami – katolickim i ewangelicko-augsburskim. Tu nie było żadnych prześladowań, od wieków uczono się natomiast spokojnie żyć między sobą” – zauważa profesor, podkreślając, że te wspólne doświadczenia nadal procentują w tym regionie.
Hasłem Kongresu, zainaugurowanego przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsę, było "Odnów nas przez modlitwę i przez pracę: ora et labora". Na koniec chrześcijanie z Polski i z zagranicy uczestniczyli w dożynkach ekumenicznych w Brennej koło Skoczowa. Podczas spotkania codziennie odprawiano nabożeństwa w innym rycie w różnych miejscach Cieszyna, a takze w Krakowie. Wśród uczestników byli m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, biskupi Józef Życiński i Andrzej Suski, ambasadorzy Słowacji, Iranu i Chile.
Według ks. Budniaka, uczestnicy Kongresu mogli na własne oczy zobaczyć skrawek Europy, należący do wielu kultur narodowych – Polski, Czech, Niemiec i Austrii. „To przecież z tej ziemi wychodziły na świat wybitne osobistości chrześcijan i narodu żydowskiego. Ślady tego wielokulturowego powinowactwa istnieją do dziś” – zauważa kapłan.
Zwraca też uwagę, że pokłosiem tamtego wydarzenia są liczne inicjatywy ekumeniczne na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Dzięki postulatowi członków Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej na Wydziale Pedagogiki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego pojawiła się w 1998 roku specjalność ekumeniczna dla katechetów katolickich i ewangelickich, która istniała 10 lat do czasu powstania tu Wydziału Teologicznego ze specjalnością dla nauczycieli.
W maju 1998 roku powstała na cieszyńskiej uczelni także kaplica ekumeniczna. „To jedyna ekumeniczna na uczelni państwowej i prywatnej w Polsce. Ta inicjatywa to niewątpliwie pokłosie tamtego Kongresu, który do dziś bardzo miło wspominają moi zagraniczni przyjaciele” – dodaje ekumenista.
Wśród innych inicjatyw inspirowanych Kongresem ks. Budniak wymienia m.in. działanie na UŚ w Cieszynie oraz fakt, że centralne nabożeństwo ekumeniczne w Polsce z okazji Roku Jubileuszowego odbyło się w 2000 roku w Bielsku-Białej. Profesor wspomina także przedsięwzięcia w postaci ekumenicznych olimpiad wiedzy biblijnej i maratony czytania Pisma Świętego. Przypomina też, że z inspiracji encykliką Jana Pawła II „Ut Unum Sint”, w każdy 2. czwartek każdego miesiąca nieprzerwanie odbywają się w bielskiej katedrze Msze św. w intencji jedności wyznawców Chrystusa.
„Nasza diecezja jest przykładem troski o budowanie jedności wśród chrześcijan” – dodaje ks. Budniak.
18 marca 2002 roku w Brennej odbyło się międzynarodowe nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokój, nawiązujące do międzyreligijnego spotkania modlitewnego w tej samej intencji, zorganizowanego z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Asyżu.
Ziemia cieszyńska jest jedynym zwartym obszarem chrześcijan należących do Kościoła rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Struktura wyznaniowa Śląska Cieszyńskiego oddaje jego ekumeniczny charakter. Około 60 proc. mieszkańców Śląska Cieszyńskiego to wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego; 30 proc. to wyznawcy Kościoła ewangelicko-augsburskiego; 10 proc. stanowią wyznawcy innych wspólnot (Adwentyści Dnia Siódmego, Kościół Wolnych Chrześcijan, Zielonoświątkowcy, Zbór Stanowczych Chrześcijan i inne).
25 marca br. minie 20 lat od kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej i diecezji katowickiej utworzył diecezję bielsko-żywiecką. Diecezja dziś liczy 207 parafii oraz 2 ośrodki duszpasterskie, zorganizowane w 22 dekanaty. Jej patronami są: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Kanty i św. Jan Sarkander.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.