40 najważniejszych wydarzeń religijnych 2015 według agencji „Portal-Credo”
04 stycznia 2016 | 10:35 | kg (KAI/P-C) / mz Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem rosyjska internetowa religijna agencja informacyjna „ Portal-Credo” ogłosiła swój spis 40 najważniejszych, według niej, wydarzeń religijno-społecznych w Rosji i na świecie w 2015 r.
Otwiera go wielomiesięczne „starcie” zwolenników Patriarchatu Moskiewskiego i mieszkańców domów w sąsiedztwie stołecznego parku Torfianka przeciwko wybudowaniu tam cerkwi.
Od czerwca do września ub.r. miejscowa ludność, wspierana przez niektórych deputowanych sprzeciwiali się temu projektowi i ostatecznie władze miasta cofnęły wydane wcześniej zezwolenie na budowę. Po zakończeniu akcji jej uczestnicy utworzyli ruch społeczny, który w przyszłości ma bronić zwykłych obywateli przed samowolą urzędników, w tym także przed budową świątyń w miejscach wypoczynku.
Na drugim miejscu redakcja umieściła decyzję Patriarchatu z 16 grudnia o „zerwaniu procesu przygotowań Soboru Wszechprawosławnego” w 2016 r. W rzeczywistości przygotowania te trwają nadal, tyle że Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) bardzo ograniczył swój udział w nich ze względu na napięte w ostatnich miesiącach stosunku rosyjsko-tureckie.
Trzecie miejsce zajęło pierwsze wydarzenie zagraniczne – napaść i rozstrzelanie przez islamistów redaktorów francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo” w Paryżu 7 stycznia ub.r.
Czwartą lokatę przyznano zwolnieniu 24 grudnia ks. protojereja Wsiewołoda Czaplina ze stanowiska przewodniczącego synodalnego Wydziału ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego, który od razu rozpoczął kampanię przeciw patriarsze Cyrylowi.
Na 12. miejscu znalazła się druga wiadomość spoza Rosji, a mianowicie trwająca cały ubiegły rok „bitwa o cerkwie” w zachodnich rejonach Ukrainy, głównie w obwodzie rówieńskim, między dwoma Ukraińskimi Kościołami Prawosławnymi – Patriarchatów Kijowskiego i Moskiewskiego. Główną tego przyczyną jest przechodzenie całych parafii „promoskiewskich” do niekanonicznego Patriarchatu Kijowskiego z powodu antyukraińskiej postawy dużej części hierarchii i duchowieństwa Patriarchatu Moskiewskiego.
Na 21. miejscu umieszczono rozłam, jaki trwa od lutego w Kościele Prawosławnym Ziem Czeskich i Słowacji na grupy „promoskiewską” i „prokonstantynopolską”. Przyczyną głębokiego podziału w tej niewielkiej wspólnocie kościelnej był wybór 11 stycznia 2014 r. na urząd głowy Kościoła popieranego przez RKP metropolity Rościsława, którego krytykowano za to, że został narzucony przez Moskwę. Wybór ten miał zakończyć długotrwały spór w łonie tego Kościoła, ale – jak się okazuje – napięcia trwają nadal i w tym roku ma się odbyć synod lokalny w celu znalezienia rozwiązania istniejącego kryzysu.
Na 24. miejscu dziennikarze portalu wymienili zlikwidowanie przez władze Moskwy Kościoła Scjentologicnego (23 listopada), a dopiero na 29. pierwsze wydarzenie z życia Kościoła katolickiego – wizytę papieża Franciszka na Kubie i w Stanach Zjednoczonych pod koniec września. 31. miejsce zajęło kolejne wydarzenie międzynarodowe – zerwanie pod koniec czerwca łączności eucharystycznej między Patriarchatami Antiocheńskim i Jerozolimskim z powodu sporów jurysdykcyjnych między nimi.
Na 36. miejscu umieszczono pierwsze w historii przemówienie zwierzchnika RKP w Dumie Państwowej 22 stycznia – patriarcha Cyryl wezwał wówczas m.in. do zakazu aborcji finansowanych z budżetu państwa.
Istniejąca od czerwca 2002 r. agencja „ Portal-Credo” ogłasza swe rankingi najważniejszych wydarzeń religijno-społecznych od 2007 r., przy czym zmienia się nieraz ich liczba, zwykle jest ich 40, ale bywało też 50 (w 2011 r.) a raz nawet 60 – w 2013 r., ale wtedy było to kalendarium wydarzeń, a nie uznaniowy ich wykaz. Na liście z 2012 r. na 38. miejscu (na 40 w sumie) wymieniono podpisanie przez abp. Józefa Michalika i patriarchę Cyryla w Warszawie Wspólnego Przesłania Kościołów katolickiego i prawosławnego do narodów Polski i Rosji w sierpniu tamtego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.