Nakło n. Notecią: 20-lecie Towarzystwa Świętego Wojciecha
13 lutego 2011 | 14:19 | jm Ⓒ Ⓟ
Od wspólnej Mszy św. rozpoczęto obchody 20-lecia koła Towarzystwa Świętego Wojciecha przy parafii św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią. W Eucharystii, której przewodniczył diecezjalny asystent towarzystwa ks. prałat Jan Andrzejczak, uczestniczyli wierni, bracia z rodzinami oraz prezesi kół z całej Krajny.
Wstępem do obchodów było poświęcenie nowego sztandaru, które miało miejsce 6 lutego w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej. Na jednej z jego stron widnieje wizerunek góreckiej Madonny oraz napis: „Boga Rodzica Dziewica Bogiem Sławiena Maryja”. – Towarzystwo Świętego Wojciecha jest związane z patronem metropolii gnieźnieńskiej. Jako młoda diecezja, która jest włączona administracyjnie w te struktury, przejęliśmy tę tradycję. Wielką spuściznę, która została zapoczątkowana przy grobie św. Wojciecha – powiedział ks. prałat Jan Andrzejczak.
Kapłan dodał, że towarzystwo dla diecezji jest nieustannym przypominaniem źródeł naszej wiary. – To Gniezno jest tą pierwszą stolicą Polski, zarazem miejscem, gdzie swoją działalność rozpoczął Kościół w kraju. Przypomina również postać głównego patrona naszej ojczyzny, na którego relikwiach ten Kościół został zbudowany – podkreślił ks. prałat Andrzejczak.
Towarzystwo Świętego Wojciecha jest publicznym stowarzyszeniem katolików archidiecezji gnieźnieńskiej, którego celem jest: szerzenie kultu świętego Wojciecha i dbałość o dziedzictwo duchowe i materialne świętego, pogłębianie formacji religijnej członków oraz środowisk, w których żyją, popieranie chrześcijańskiej doktryny w świecie, integrowanie społeczności katolickiej oraz podejmowanie problemów społecznych.
Powołane zostało przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa dekretem z 18 czerwca 1990 roku. Pierwszym prezesem na Krajnie został brat Józef Ukleja. Podczas drugiej i trzeciej kadencji towarzystwu przewodniczył brat Jan Koźma. – Mieliśmy na początku 40 członków. Działamy już ponad dwadzieścia lat, z czego bardzo się cieszymy. W tym czasie głównym naszym zadaniem było szerzenie kultu świętego patrona. To również głęboka medytacja w celu ubogacenia duchowego naszego towarzystwa – powiedział Koźma.
Formacja jest kontynuatorem Towarzystwa Straży Świętego Wojciecha powstałego w Gnieźnie w 1882 roku. Towarzystwo posiada swój strój organizacyjny – płaszcz z emblematem, beret oraz legitymację i znaczek. – Nas, katolików, to zaangażowanie w Kościele bardzo pociąga. Co miesiąc rozważamy życie św. Wojciecha i jego zasługi. Każdy z braci zna jego historię, życiorys. Pomimo trudnego życia św. Wojciech nie poddał się. Po wygnaniu z Czech rozpoczął w Polsce szerzenie chrześcijaństwa. Jesteśmy dumni z misji, którą realizował – powiedział prezes koła przy parafii św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią brat Franciszek Maćkowski.
Członkiem towarzystwa może zostać każdy prawy katolik – mężczyzna. Mogą być to także księża. – Jestem rodowitym nakielaninem od 1937 roku. Kiedy byłem małym chłopcem, zawsze chciałem prowadzić księdza podczas procesji Bożego Ciała. Dzisiaj, w miarę możliwości, staram się czynnie włączać w życie i funkcjonowanie tego towarzystwa. Jestem w nim od 19 lat. Podczas wizyty Jana Pawła II w Gnieźnie zaczepiła nas rodzina ze Śląska i zapytała, kim jesteśmy. Budzimy pewne zainteresowanie, a przez to szerzymy kult tego wielkiego świętego – dodał brat Czesław Boroński.
Bracia pielgrzymują do grobu św. Wojciecha, uczestniczą w uroczystościach ku czci swojego patrona. Ponadto powinni przybliżać społeczeństwu postać świętego, jego dzieła, utrzymywać więzi z miejscami związanymi z życiem i męczeństwem świętego, organizować spotkania, prelekcje lub sympozja mające na celu zapoznanie uczestników z katolicką nauką społeczną oraz dziejami Kościoła. Towarzystwo Świętego Wojciecha pomaga w organizacji i przebiegu uroczystości parafialnych, prowadzeniu modlitw i nabożeństw oraz bierze udział w dorocznych rekolekcjach. Ważnym zadaniem każdego koła parafialnego jest współpraca z duszpasterzami w zakresie spraw materialnych i społecznych. Zgodnie z nowym statutem towarzystwo może działać na terenie innych diecezji za zgodą biskupa diecezjalnego.
W skład oddziału Krajny wchodzą koła z Nakła n. Notecią, Sadek, Górki Klasztornej, Szubina, Kcyni i Mroczy. Należy do nich 56 braci. Z kolei region bydgoski tworzy 17 kół i 114 braci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.