Drukuj Powrót do artykułu

Narew: podwójny jubileusz parafii

28.12.2008 , ks. ap Ⓒ ℗

Dwa jubileusze obchodziła w święto św. Szczepana parafia Narew w diecezji drohiczyńskiej. Z tej okazji uroczystej liturgii przewodniczył bp Antoni Dydycz, który podkreślił w kazaniu, że chrześcijaństwo we wszystkich swoich działaniach wypełnia misję Chrystusa, który „przyszedł do nas i nigdy jest przeciw człowiekowi”.

Jak przypomniał miejscowy proboszcz ks. prałat. Zbigniew Niemyski, dokładnie 7 grudnia 2008 roku minęła 480 rocznica ufundowania przez króla Zygmunta Starego i jego żonę Bonę Sforza pierwszego kościoła oraz nadania dóbr ziemskich z przywilejami parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława. Natomiast w roku 1748, ówczesny proboszcz i późniejszy sufragan diecezji łucko-brzeskiej ks. Ludwik Ignacy de Riaucour dokończył po dziesięciu latach generalną przebudowę obecnej świątyni, która jest jednym z piękniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce.

Ks. Niemyski przypomniał również zniszczenia, jakim uległ ten kościół zarówno podczas wojny polsko-bolszewickiej, jak też II wojny światowej. Wspomniał też o obecnych pracach konserwatorskich nad przywracaniem świątyni godnego wyglądu.

Jubileuszowej Eucharystii dziękczynnej przewodniczył biskup drohiczyński. W kazaniu, bp Dydycz podkreślił, że chrześcijaństwo zawsze stoi na straży godności i życia człowieka a temu, co napotyka przez wieki w dziedzinie rozwoju nauki i zdobyczach kultury chce nadawać zawsze zbawczą misję.

Biskup drohiczyński zaznaczył także, że każde pokolenie powinno wnosić coś nowego, aby jeszcze pełniej realizować swoją misję, a nie tylko strzec dawnych „zdobyczy”.

W uroczystościach wzięli udział kapłani katoliccy z archidiecezji białostockiej i diecezji drohiczyńskiej, kapłani prawosławni, wierni obu wyznań zamieszkujących ten teren oraz władze samorządowe. Zostało przekazane również specjalne papieskie błogosławieństwo modlącym się w tej świątyni, a tamtejszy proboszcz ks. Zbigniew Niemyski z rąk bp. Dydycza odebrał papieską nominacją na Honorowego Kapelana Jego Świątobliwości.

W darze od władz samorządowych i dobrodziejów, do których należą również wierni Cerkwi Prawosławnej, parafia w Narwi otrzymała paramenty liturgiczne.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.