Nauka online głosów polifonicznych pieśni na Triduum
25 marca 2021 | 09:50 | dg / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W związku z obecną sytuacją zdrowotną w Polsce, nauka pieśni w scholach i chórach jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. „Aby wspomóc naukę we własnym zakresie, udostępniamy nagrania głosów do wybranych pieśni z naszych śpiewników Niepojęta Trójco” – mówi KAI o. Wojciech Sznyk OP. Na stronach Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego znaleźć można dużo materiałów pomocnych w przygotowaniu do przezywania Triduum Paschalnego.
Część nagrań pochodzi z różnych dominikańskich środowisk muzycznych (z warszawskiego Służewa, z Gdańska, Poznania i Krakowa), a inne powstały wprost do tego projektu. Nauczenie się poszczególnych głosów może być również dobrym zadaniem na czas spędzany w domu i pomocą w przeżyciu Wielkiego Postu w aktualnej sytuacji.
– W zestawach znajdują się głosy do kolęd, części stałych mszy świętej, pieśni na okres zwykły, pasyjny i wielkanocny. W najbliższych tygodniach planujemy zamieszczenie wybranych pieśni do Ducha Świętego i Maryjnych. Oprócz tego kontynuujemy publikację nagrań śpiewów gregoriańskich z naszych śpiewników. Nad stroną muzyczną czuwa Sławomir Witkowski razem z zespołem „Schola Cantorum Minorum Chosoviensis”. W tej serii ukazały się śpiewy wielkanocne, maryjne, adwentowe, ordinarium, a niedawno również wielkopostne – mówi KAI o. Wojciech Sznyk OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
W planach są również inne serie śpiewów oraz pomocy liturgicznych, m.in. „Vademecum diakona” z zebranymi i opisanymi melodiami do śpiewu Ewangelii.
Publikacje są darmowe i można je znaleźć w serwisie internetowym liturgia.pl oraz na kanale YouTube – liturgia.pl.
Dostępne są nagrania pieśni na Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wigilię Paschalną.
O. Wojciech Sznyk publikuje również nagrania śpiewanej Ewangelii, jak np. to z III Niedzieli Wielkiego Postu.
Warte uwagi jest również piękne nagranie tradycyjnej modlitwy do Ukrzyżowanego.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.