Nauka Jezusa to nie zabawa w słowa
11 stycznia 2012 | 14:08 | rk Ⓒ Ⓟ
Nauka Chrystusa to nie zabawa w słowa, a Jego czyny nie są żadnymi magicznymi sztuczkami – mówił 10 stycznia w Bielsku-Białej do naukowców bp Piotr Greger. Na opłatkowe spotkanie w bielskiej Kurii przybyli przedstawiciele świata nauki z uczelni wyższych na terenie całej diecezji oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.
W homilii biskup pomocniczy analizując ewangeliczną scenę wypędzania złego ducha, podkreślił, że nauka Jezusa nie jest żadną zabawą w słowa. „Jego czyny nie są żadnymi magicznymi sztuczkami. To wszystko ma pokrycie w rzeczywistości. To, co mówi jest zawsze niepodważalną Prawdą, ponieważ On jest Prawdą jedyną i najwyższą. Zaś wszystko, co czyni, niesie ze sobą życie, bo On jest samym Życiem” – zaznaczał duchowny i przypomniał, iż narodzony w Betlejem Jezus ma moc nie tylko nad światem materialnym, ale jest silniejszy od całego świata złych duchów.
„Nad tym światem, który ciągle mąci, rodzi niepokój, wprowadza w wątpliwości, ciągle zachęca do walki i buntu, sprowadza na manowce i bezdroża grzechu, Chrystus wypowiada słowa wywołujące zbawienny skutek: ‘milcz i wyjdź z niego’. W tej perspektywie należy odczytać doświadczenie świata, w którym i dziś żyje oraz działa zły duch. Ale on tego świata nie zwycięży, bo nad nim panuje Ten, który ma władzę i moc otrzymaną od swego Ojca, a ona jest wieczna i niezniszczalna” – dodawał kaznodzieja.
Jak zaznaczył biskup, fundamentalną postawą wobec słowa Bożego jest wiara w to, co Bóg mówi do człowieka. Zwracał też uwagę, że głoszenie Ewangelii musi być jednoznaczne i bezkompromisowe. „Nie powinniśmy poddawać się żadnym naciskom czy przymusom. Nie jest najważniejszym to, czy się to ludziom podoba czy nie; czy się zgadzają z tym słowem, czy miewają problemy w jego przyjęciu; czy akceptują to słowo czy też jego treść bywa czasem kontestowana. Słowo Boże jest tak silne, że samo się obroni” – mówił bp Greger, zauważając jednocześnie, że wszyscy są wezwani do słuchania bardziej Boga niż świata. „Od głosicieli nie oczekujmy, by nam tę Ewangelię ulepszali, zmieniali albo czynili pozbawioną wszelkich wymogów moralnych, które są w niej zawarte” – apelował hierarcha.
Wśród uczestników wtorkowej modlitwy byli m.in. rektorzy prorektorzy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. prof. Władysław Zuziak, ks. prof. Maciej Ostrowski i prof. Jan Dyduch; Dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, ks. prof. Tadeusz Borutka; oraz inni kapłani i pracownicy naukowi. Modlił się także biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.