Nauka

20 lutego 2019 | 10:31

546. urodziny kanonika Mikołaja Kopernika

We Fromborku odbyły się 546. urodziny Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma i kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. we fromborskiej katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

18 lutego 2019 | 02:00

Czy edukacja seksualna dzieci w Wielkiej Brytanii będzie obowiązkowa?

W Wielkiej Brytanii rodzice coraz częściej zabierają swoje dzieci ze szkół. Wynika to z faktu, że są one tam nauczane – bez wiedzy i zgody rodziców – o życiu płciowym w kontekście zboczeń seksualnych. Według miejscowych komentatorów rodzice często mają poczucie, że szkoła wyszła daleko poza cele wychowawcze i stała się czymś „niebezpiecznie ideologicznym”. Daje się to zauważyć szczególnie tam, gdzie gdzie żyje wielu muzułmanów, ale też wśród żydów, chrześcijan i osób uważających siebie za niereligijne.

10 lutego 2019 | 20:49

Środowisko KUL modliło się w intencji abp. Józefa Życińskiego

Abp Józef Życiński był Bożym szaleńcem, niepozbawionym racjonalnego myślenia. We wszystkim, co robił stosował jedno kryterium: Ewangelię Chrystusa – powiedział ks. dr Marek Słomka. Były sekretarz metropolity lubelskiego przewodniczył Eucharystii w kościele akademickim KUL w intencji zmarłego przed ośmiu laty hierarchy. Abp Życiński był m.in. wielkim kanclerzem tej katolickiej uczelni.

16 stycznia 2019 | 20:01

Profesor Paul Dembiński doktorem honoris causa

– Profesor Paul Dembiński daje nam lekcję, że etyczność to nie wymysł specjalistów od promocji, lecz integralny składnik odnawiającej się ekonomii – powiedział rektor SGH prof. Marek Rocki podczas uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa tej uczelni prof. Paulowi Dembińskiemu. Wybitny ekonomista uhonorowany został podczas uroczystego posiedzenia Senatu SGH w Auli Głównej w Warszawie. Na początku spotkania zgromadzeni chwilą ciszy uczcili pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

15 stycznia 2019 | 06:00

Zaprezentowano „Encyklopedię 100-lecia KUL”

Blisko 3 tys. haseł, w tym 2 tys. biogramów, hasła rzeczowe, opisujące dzieła i dorobek uczelni – owoc czteroletniej pracy zespołu redaktorów, ale także doktorantów i studentów – czyli „Encyklopedia 100-lecia KUL” została dziś zaprezentowana w Sekretariacie Konferencji Episkopatu w Warszawie.

14 stycznia 2019 | 13:32

Ruchu pro-life jest pro-naukowy?

Tegoroczny marsz dla życia w Waszyngtonie odbędzie się 19 stycznia pod hasłem „Jedyny w swoim rodzaju od pierwszego dnia: pro-life jest pro-naukowe”. Ma on na celu wzmocnienie przesłania w obronie życia przesłaniem nauki, która dowodzi, że życie zaczyna się od poczęcia.

14 stycznia 2019 | 09:00

Trwa Polonia Restituta o prawach i obowiązkach osoby | NA ŻYWO

Konferencja „Osoba ludzka i jej prawa”, zamykająca cykl ogólnopolskich debat w ramach organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Radą do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zamierza poddać analizie ekspertów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej jej główny obszar badań – człowieka. Odbędzie się 14 stycznia w Poznaniu.

13 stycznia 2019 | 17:00

Nowe badania potwierdzają autentyczność Całunu Turyńskiego

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że “człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie.

11 stycznia 2019 | 13:42

Ks. dr hab. Maciej Olczyk o encyklice „Laudato si”

„Wydaje się, że niektóre bardzo ważne kwestie poruszone przez papieża zostały przemilczane i nie znalazły szerszego oddźwięku nie tylko w publicystyce, ale i w głębszej refleksji akademickiej” – powiedział ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk, który wygłosił wykład „Ekologia płci. Przemilczane akapity encykliki «Laudato si»”.

10 stycznia 2019 | 10:28

Uniwersytet w Oxfordzie broni katolickiego profesora

Prestiżowy Uniwersytet Oxfordzki odrzucił żądania studentów domagających się usunięcia z grona wykładowców 77-letniego prof. Johna Finnisa, jednego z najważniejszych współczesnych filozofów prawa. Oburzenie studentów spowodowane jest krytyką relacji homoseksualnych, jaką można znaleźć w artykułach naukowych profesora.

1 2 3 9
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.