Navarro-Valls podsumowuje pielgrzymkę do Polski
20 sierpnia 2002 | 10:31 | mp //mr Ⓒ Ⓟ
– To była najbardziej uniwersalna pielgrzymka do Polski – powiedział KAI Joaquin Navarro-Valls, rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Pytany o spodziewane owoce pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, powiedział: „Ojciec Święty – kierowany swą bezbłędną intuicją – przekazał stąd światu orędzie nadziei, które doskonale koresponduje z głodem duchowym charakteryzującym współczesność”.
Zdaniem Navarro-Vallsa „pielgrzymka ta ma duże znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale w równej mierze dla Kościoła powszechnego, gdyż pokazuje, że istotą postawy chrześcijańskiej jest świadectwo”.
– Człowiek współczesny jest w stanie przyjąć orędzie Ewangelii, wyłącznie jeśli jest ono poparte świadectwem konkretnej postawy miłości. Papież w ten sposób sformułował najważniejsze zadania duszpasterskie dla współczesnego Kościoła działającego w warunkach liberalnego, pluralistycznego świata – dodał Navarro-Valls. Podkreślił, że była to też bardzo istotna lekcja dla Kościoła i społeczeństwa polskiego, stojącego u progu wstąpienia do Unii Europejskiej.
Navarro-Valls podkreślił, że pielgrzymce tej towarzyszył prawdziwy fenomen medialny: oto największe tytuły prasowe, choć zaczynały sprawozdania z Polski pytaniem, czy Papież poda się tu do dymisji, bądź umrze, po trzech dniach koncentrują się na przesłaniu dotyczącym znaczenia Bożego Miłosierdzia dla współczesnego świata.
– Obawiałem się, że medialny odbiór tej pielgrzymki sprowadzi się do spekulacji dotyczących dymisji Papieża, bądź w najlepszym razie pielgrzymka potraktowana zostanie jako sentymentalna podróż Jana Pawła II do krainy młodości – powiedział. Jego zdaniem pielgrzymka stała się fenomenem porównywalnym z tym, co w mediach obserwowaliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.