„Nie bądź kopią innych” – młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej na spotkaniu we Wrześni
17 września 2022 | 15:57 | bgk | Września Ⓒ Ⓟ
„Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie” – słowa beatyfikowanego w 2020 roku 15-letniego Włocha Carlo Acutisa stały się jednym z motywów przewodnich diecezjalnego święta młodych, które odbyło się 17 września we Wrześni. Młodym towarzyszyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak oraz MATE.O.
„Każda i każdy z was, każdy z nas, jest wyjątkowy. Nie ma drugiego takiego na świecie. I każdy jest jednakowo dla Boga ważny” – przypomniał abp Wojciech Polak witając uczestników spotkania i życząc im, by wspólne świętowanie było okazją do radości i duchowego wzrostu.
Konferencję do młodych wygłosił tegoroczny duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP. Dzieląc się swoją drogą i doświadczeniem wiary przyznał, że oryginalność i wyjątkowość, o której mówił bł. Carlo, może być przez niektórych przeżywana jako osamotnienie, albo swego rodzaju alienacja.
„Często myślimy – jestem inny i nikt mnie nie rozumie, nikt nie słucha, nie kocha, że jesteśmy przeszkodą dla innych, że gdybyśmy byli jak inni, jak pieczątki, byłoby nam łatwiej. Często sami siebie nie rozumiemy. I w tym wszystkim ja miałem takie doświadczenie, że tylko Pan Jezus mnie rozumie. Bo Bóg, jak mówił św. Augustyn, jest bliżej ciebie niż ty sam siebie” – przekonywał o. Tomasz.
Poprosił też młodych, by w ciszy zastanowili się, które ze zdań Ewangelii o rozmnożeniu chleba, czytanej na początku konferencji, jest im najbliższe. Zbierając i sumując później refleksje młodych puentował, że „jeśli Bóg jest przy nas, to mamy czym nakarmić innych”.
„Może wydaje ci się, że jest tego mało, że nie dla wszystkich wystarczy. Wtedy daj tyle, ile możesz. Carlo Acutis tak właśnie robił. Szedł do ludzi z tym, co miał. Nie ma takiej sytuacji, żebyś nie miał nic. Twoja niepowtarzalność jest najcenniejszym skarbem” – tłumaczył dominikanin prosząc na koniec młodych, by w modlitwie, w słuchaniu Słowa Bożego, a przede wszystkim w Eucharystii szukali sił i odpowiedzi.
„Jeśli nie wiecie, co macie ze sobą zrobić, idźcie na Eucharystię. Nawet jeśli nic was tam nie dotyka, jeśli nic z tego nie rozumiecie, nie szkodzi, tam Pan Jezus bardzo konkretnie dotyka waszego serca” – podkreślił o. Tomasz.
Do Wrześni przyjechało blisko 600 młodych z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Towarzyszyli im duszpasterze i katecheci. Dla tych, którzy nie mogli stawić się osobiście, pierwsza część spotkania z konferencją o. Tomasza Nowaka była transmitowana na stronie archidiecezjalnej i archidiecezjalnym Facebooku.
Na spotkaniu obok relikwii św. Stanisława Kostki obecne były także relikwie bł. Carlo Acutisa, które w ramach przygotowań do ŚDM 2023 peregrynują po Polsce i do końca listopada odwiedzą 23 diecezje. W złotym relikwiarzu znajduje się fragment osierdzia błogosławionego nastolatka, czyli część ciała najbliższa sercu.
Całodzienne spotkanie we Wrześni zorganizowane zostało w hali sportowej miejscowej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, która już po raz drugi gościła uczestników diecezjalnego święta młodych. W programie był jeszcze koncert MATE.O, druga konferencja, spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, a wieczorem Msza św. we wrzesińskim kościele farnym.
Krótkie nagranie z pozdrowieniami przesłał też młodym bp Radosław Orchowicz przebywający w Rzymie na kursie formacyjnym dla nowo mianowanych biskupów. Pozdrowienia nagrał w bazylice Santa Maria Maggiore, przed wizerunkiem Matki Bożej Salus Populi Romani, który jest jednym z symboli Światowych Dni Młodzieży i którego kopia towarzyszy młodym tam, gdzie się one odbywają. W przyszłym roku będzie to Lizbona w Portugali.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.