Nie jesteśmy już obcymi, ale braćmi
19 stycznia 2016 | 15:52 | Krzysztof Tomasik / mz Ⓒ Ⓟ
Spotkanie Franciszka z rzymską gminą żydowską – „najstarszą diasporą na Zachodzie”, było kolejnym ważnym krokiem na drodze, którą katolicy i Żydzi podążają razem nie jako obcy, ale jak rodzina wyznawców Chrystusa ze „starszymi braćmi” (jak pragnął tego św. Jan Paweł II) lub z „ojcami w wierze” (jak uzasadniał to teologicznie Benedykt XVI).
W przemówieniu z okazji 50. rocznicy ogłoszenia historycznej deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” papież powiedział: „Dokument ten stanowi ostateczne «tak» dla żydowskich korzeni chrześcijaństwa i nieodwołalne «nie» dla antysemityzmu. Nie jesteśmy już obcymi, ale przyjaciółmi, braćmi i siostrami. Pomimo naszych różnych perspektyw, wyznajemy jednego Boga, Stwórcę wszechświata i Pana historii. A On, w swej nieskończonej dobroci i mądrości, zawsze błogosławi nasze zaangażowanie w dialog”.
Po wiekach sporów i przemocy, nieufności i zacietrzewienia dialog odbywa się nie tylko w cieniu Zagłady, ale i w świetle ważnych deklaracji i spotkań. Stąd tak ważny jest obchodzony co roku w Kościele 17 stycznia Dzień Judaizmu. Oby nie był tylko okolicznościową „akademią”, ale zachętą do studiowania relacji z judaizmem w seminariach i przez katolików świeckich oraz aby narastało pragnienie zrozumienia chrześcijaństwa wśród rabinów i społeczności żydowskiej.
Sama obecność papieża w synagodze jest też czytelnym znakiem o wymiarze symbolu dla każdego i pokazuje, że dialog z Żydami jest dla chrześcijan bardzo ważny, gdyż dzięki żydowskim korzeniom chrześcijaństwa istnieje między nami wyjątkowa i szczególna więź. I jak powiedział papież: „Żydzi i chrześcijanie powinni czuć się braćmi, zjednoczeni przez tego samego Boga i wspólne bogate dziedzictwo duchowe, na których trzeba się opierać w dalszym budowaniu przyszłości”.
Wizyta Franciszka była też ważna dlatego, że przypomniała, iż „świat bez Boga” potrzebuje Boga i prawdziwych wartości moralnych.
Krzysztof Tomasik
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.