Nie możecie być „light”
30 maja 2009 | 19:01 | jms / maz Ⓒ Ⓟ
Nie możecie być „light”. „Light” jest bez sensu, bez smaku. Macie być kapłanami, którzy będą mówić, że warto iść za Chrystusem, że warto poświęcić swoje życie dla Niego, warto z Nim i na Nim budować – wyjaśniał bp Dowlaszewicz wyświęconym dziś na kapłanów franciszkanom.
Pięciu absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów przyjęło w sobotę 30 maja święcenia kapłańskie. Sakramentu udzielił im bp Stanisław Dowlaszewicz, posługujący na franciszkańskiej misji w Boliwii.
Bp Dowlaszewicz mówił do zakonników, jakimi mają być kapłanami, a „jakimi im być nie wolno”. – Macie być kapłanami na wzór Chrystusa. Macie być tacy jak On. Swoim życiem, przykładem, świadectwem macie upiększać oblicze Kościoła, dzisiejszego Kościoła – tak jak zrobił to św. Franciszek, który naprawił Kościół w Jego stylu – tłumaczył.
Zwracając się do każdego z osobna dodawał: „Bądź dobrym kapłanem, kapłanem na wzór Dobrego Pasterza, który nawet, gdy zajdzie taka potrzeba odda swoje życie za owce. Bądź kapłanem, zakonnikiem, franciszkaninem, świadkiem Ewangelii, ale świadkiem wiarygodnym”.
Kaznodzieja przestrzegał, aby neoprezbiterzy nie byli kapłanami „w wersji light”. – Nie możecie być „light”. „Light” jest bez sensu, bez smaku. Macie być kapłanami, którzy będą mówić, że warto iść za Chrystusem, że warto poświęcić swoje życie dla Niego, warto z Nim i na Nim budować – wyjaśniał bp Dowlaszewicz.
Biskup pocieszał rodziców, że „z dniem dzisiejszym tylko pozornie tracą swoje dzieci”. – Wy rodzice, którzy Bogu oddaliście swoich synów, nie tracicie ich. Oni opuszczają Waszą rodzinę, zostawiając puste miejsce, ale w to miejsce przychodzi Chrystus, aby je wypełnić. Warto było zrobić taką zamianę – przekonywał.
Przełożony prowincji krakowskiej franciszkanów o. Jarosław Zachariasz podziękował rodzicom, nauczycielom, wykładowcom, wychowawcom, kierownikom duchowym i spowiednikom za wychowanie i wykształcenie neoprezbiterów. Braciom życzył, by „byli świętymi kapłanami, aby postępowali według Ducha i do Niego się stosowali”.
Dzień wcześniej w kaplicy seminaryjnej noeprezbiterzy złożyli przysięgę wierności Bogu i Kościołowi.
Bracia do święceń przygotowywali się przez osiem lat – rok postulatu, rok nowicjatu i sześć lat studiów filozoficzno-teologicznych. Od lipca podejmą pracę w różnych miejscach prowincji, m.in. w Zielonej Górze, we Lwowie, w Rychwałdzie k. Żywca, Sanoku i Jaśle.
Krakowscy franciszkanie mają 24 klasztory w Polsce i 31 za granicą. Niektórzy z nich pracują również w Kurii Generalnej Zakonu, w Międzynarodowym Kolegium „Seraphicum” w Rzymie czy w Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie.
Zakonnicy prowadzą duszpasterstwo parafialne i specjalistyczne, opiekują się sanktuariami, prowadzą szkoły, domy formacyjno-edukacyjne i Ośrodki Leczenia Osób Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych.
W tym roku franciszkanie obchodzą 800-lecie ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka przez Stolicę Apostolską i 600. rocznicę śmierci bł. Jakuba Strzemię, współpatrona krakowskiej prowincji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.