Nie tylko Karta Dużej Rodziny – wielodzietni tworzą Centrum Rozwoju Rodziny
07 grudnia 2018 | 11:11 | lk / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, który w ostatnich latach przyczynił się do wdrożenia w całym kraju samorządowych Kart Dużej Rodziny i jej wersji ogólnopolskiej, wspiera małżeństwa i rodziny także w inny sposób – organizując cykle szkoleń profilaktycznych. Inicjatywa była już realizowana w mijającym roku, ale teraz zyska wspólną nazwę – Centrum Rozwoju Rodziny.
Wincenty Pipka z ZDR „Trzy Plus” tłumaczy, że Karta Dużej Rodziny jest już programem bardzo rozpoznawalnym. Związek postanowił zatem poszerzyć pole swojej działalności o inicjatywy, które i tak były realizowane od dawna, tyle że w węższym zakresie. – Związek doszedł do wniosku, że rodziny wielodzietne nie są już wyłącznie tymi, które potrzebując czyjejś pomocy, ale że same mogą pomóc społeczeństwu – wyjaśnia w rozmowie z KAI Wincenty Pipka.
Szkolenia, seminaria i warsztaty dla rodzin były organizowane praktycznie od początku istnienia ZDR „Trzy Plus”, początkowo w mateczniku organizacji, czyli podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Z czasem stały się częścią organizowanych co roku Zjazdów Dużych Rodzin. Zawsze cieszą się na tym wydarzeniu wielką popularnością. ZDR „Trzy Plus” postanowił zatem ugruntować tę formę wsparcia rodzin i małżeństw, organizując takie spotkania przez cały rok, a przy tym wykorzystując potencjał twórczy swoich członków.
– W rodzinach wielodzietnych, które przecież z racji zwielokrotnionych obowiązków rodzinnych powinny być bardziej obciążone, jest wielka energia społeczna, wystarczająca na budowanie czegoś więcej – uważa Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
W ramach organizacji pozarządowej zrzeszającej rodziny wielodzietne pracuje bowiem w formie wolontariatu wielu specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, pedagogów i prawników. ZDR „Trzy Plus” ma blisko 80 kół rozsianych po całym kraju. Dzięki ich zaangażowaniu zaczęto organizować cykliczne spotkania dotyczące prawidłowego komunikowania się w rodzinie, relacji małżeńskich, rodzicielskich i dotyczących rodzeństwa.
Szkolenia skierowane są do wszystkich rodzin, nie tylko wielodzietnych. – Rodziny wielodzietne były przecież kiedyś małodzietne, a na początku nawet bezdzietne – tłumaczy Joanna Krupska. – Dla rodzin jest ważne, aby tutaj były rozumiane ich szczególne potrzeby, wynikające ze specyfiki często intensywnego życia rodzinnego – dodaje.
– U rodziców, zwłaszcza młodych, można dziś zauważyć chęć poszerzania swojej wiedzy na temat kompetencji życia w rodzinie, także u wielodzietnych. Rodzina wielodzietna to zwyczajna rodzina, tylko trochę liczniejsza i obfitująca w większą liczbę interakcji – wyjaśnia Judyta Kruk, prowadząca Linię 3Plus, czyli telefon poświęcony wielodzietnym.
Warsztaty mają często bardzo sprofilowany charakter. Dotyczą ojcostwa i macierzyństwa, ale też m.in. budowania relacji między ojcem a nastoletnim synem czy córką, rozwiązywania konfliktów i przeciwdziałania kryzysom prowadzącym do rozpadu małżeństwa. Jest warsztat dotyczący wspierania samodzielności dzieci, wspierania rozwoju płci w okresie dzieciństwa i dorastania czy umiejętności wychowawczych opartych na metodzie pozytywnej dyscypliny.
Na warsztatach wykorzystuje się też twórczy potencjał dzieci, i to w różnym wieku. Odbyły się m.in. zajęcia aktorsko-teatralne i rzemieślnicze dla dzieci szkolnych i nastolatków. Realizowane są ćwiczenia indywidualne, w parach i podgrupach, gry, zabawy i dyskusje. Ukończenie cyklu potwierdzane jest stosownym certyfikatem.
Centrum Rozwoju Rodziny nie ma na razie stałej siedziby, ale w przyszłości taka na pewno powstanie. W mijającym roku ZDR „Trzy Plus” zorganizował szereg warsztatów i seminariów dotyczących wsparcia rodzin i przeciwdziałaniu przestępczości na terenie województwa mazowieckiego. Spotkania organizowano w różnych miejscach: domach kultury, parafiach, ośrodkach pomocy, na uniwersytetach. Środki na ten cel pozyskano m.in. z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” jest organizacją pozarządową liczącą ponad 5,5 tys. członków działających w 80 kołach w całej Polsce. Działania Związku zmierzają do poprawy warunków życiowych rodzin mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci oraz promują model dużej rodziny i rodziny w ogóle.
ZDR od lat prowadzi działania na rzecz skutecznej polityki rodzinnej i inspiruje do jej ulepszania. Przyczynił się m.in. do wprowadzenia ulgi podatkowej na dzieci w 2007 r., wdrożenia w ciągu ostatnich lat samorządowych kart dużej rodziny, a w 2014 r. ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.