Drukuj Powrót do artykułu

Nie widzę możliwości przybycia papieża do Rosji

07 lutego 2018 | 11:03 | Moskwa / tom (KAI/Interfax) / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay.com

Rosyjskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na wizytę papieża Franciszka – uważa ks. Igor Kowalewski. “Wyrażam moją osobistą, prywatną opinię, nie widzę możliwości przybycia papieża do Rosji” – mówi sekretarz generalny Konferencji Biskupów Rosji. “Po co się spieszyć?”

Zdaniem sekretarza generalnego episkopatu Rosji wizyta papieża w Moskwie przydałaby się rosyjskiemu społeczeństwu. “Ale nie sądzę, że dzisiaj” – wskazuje. Jego zdaniem spotkanie w Hawanie pomiędzy patriarchą Cyrylem a papieżem Franciszkiem pobudziło dialog prawosławno-katolicki na Ukrainie, w szczególności dialog między Kościołem greckokatolickim a Kościołami prawosławnymi w tym kraju.

Ks. Kowalewski zaznacza, że napięcia między rosyjskim prawosławiem a Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim są uważane za główną przeszkodę w dialogu między Patriarchatem Moskiewskim a Stolicą Apostolską. Podkreśla, że grekokatolicy są “częścią Kościoła katolickiego, który również może prowadzić dialog”. “Na podstawie moich osobistych obserwacji mogę zapewnić, że istnieje dobra wola ze strony Kościoła greckokatolickiego do dialogu” – mówi.

***

Przedstawiciele Kościołów prawosławnego w Moskwie i greckokatolickiego w Kijowie oskarżają się nawzajem o wrogość i agitację polityczną. Zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, wielokrotnie sygnalizował Patriarchatowi Moskiewskiemu, że jest gotowy do dialogu między oboma Kościołami.

W ramach uroczystości z okazji 2. rocznicy hawańskiego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w dniach 10-12 lutego odbędzie się w Wiedniu koncert rosyjskiej muzyki sakralnej oraz sympozjum z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). Wezmą w nich udział m. in. przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion oraz kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 lutego 2018 13:37

Franciszek: post, jałmużna i modlitwa antidotum na współczesne fałszerstwa

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.