„Nie zdobywca–przemocowiec, ale pielgrzym i towarzysz” – dzień skupienia kandydatów na katechistów
05 stycznia 2025 | 18:00 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Katechista nie jest zdobywcą – przemocowcem, ale pielgrzymem oraz towarzyszem w drodze” – w taki sposób swoją przyszłą posługę postrzegają kandydaci na katechistów, którzy przeżywali dzień skupienia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. Szkoła katechistów ma przygotować kadrę dla każdej parafii, która wspólnie z duszpasterzami poprowadzi dzieło ewangelizacji: spotkania modlitewne, katechezy dla dorosłych, przygotowania do sakramentów.
Słuchaj, rozważaj, głoś – to według prowadzącej Joanny Niedbalskiej – kolejność, jaka powinna mieć zastosowanie w życiu katechisty. – Słowo dzień zaprasza mnie do bycia w rozciągłości tego czasu, do uszanowania siebie w różnorodności przeżyć i doświadczeń. Dzień, czyli światło, a jasność zaprasza do szczegółowego oglądu w poczuciu bezpieczeństwa. Skupienie to wyłączenie w tym wybranym czasie innych aspektów mojego życia, by skoncentrować się na czymś konkretnym. To uważność i wnikliwość w relacji z Bogiem, sobą samym i drugim człowiekiem – mówiła.
Psychoterapeutka, dodając, że posługa katechisty ogniskuje się wokół spotkania z drugim człowiekiem, zachęciła obecnych do oczekiwania i otwartości na głos Jezusa. – Całe przepowiadanie odbywa się poprzez uprzednie zaproszenie do słuchania. Dlatego żeby słuchać trzeba wejść w milczenie, zrobić miejsce dla przychodzącego głosu – dodała Niedbalska.
W czasie Eucharystii celebrowanej przez ks. dr. Łukasza Borucha, odpowiedzialnego za Szkołę św. Pawła dla katechistów, obecni usłyszeli słowo o świętym Janie Chrzcicielu, który uczy, „jak wskazywać ludziom na Jezusa”. Uczy odwagi wychodzenia na pustynię serca, własnych kryzysów i trudności, jak i tych, którzy zostali dani i zadani.
– Byliśmy przy Maryi w Jej zwiastowaniu. Uczymy się od Niej słuchać, a także być w gotowości na wezwanie Pana. Bycia uważnym na drugiego człowieka, dostrzegania jego wielowarstwowości, trudu i różnorakiego doświadczenia. Bycia w posłudze niejako w cieniu Ducha Świętego – dodała uczestniczka, Lidia Pastuszak.
Biskup Krzysztof Włodarczyk, spotykając się z kandydatami na katechistów, zachęcał ich do otwartości i wytrwałości w byciu dla tych, co poszukują. – Pierwszą ziemią misyjną, która potrzebuje nawrócenia, jest moje serce – mówił, zwracając uwagę na potrzebę osobistego doświadczenia i wyznania wiary. – Jako misjonarze jesteście zaproszeni do tego, by ci, do których pójdziecie, również stali się misjonarzami. Trzeba odważnie ruszyć – zachęcał duchowny.
Szkoła katechistów ma przygotować kadrę dla każdej parafii, która wspólnie z duszpasterzami poprowadzi dzieło ewangelizacji: spotkania modlitewne, katechezy dla dorosłych, przygotowania do sakramentów. Formacja katechistów jest pomyślana w taki sposób, aby jej uczestnicy, zwłaszcza już posługujący w parafiach i wspólnotach, mogli dzielić się sposobami pracy ze sobą nawzajem i wypracowywać modele pracy formacyjnej (np. cykl katechez domowych przed chrztem świętym dziecka, spotkanie małych grup rodziców jako przygotowanie do Pierwszej Komunii dzieci itp.). Inaczej mówiąc, katechiści mają być współpracownikami duszpasterzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.