Nie żyje Elżbieta II
Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II
W kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze koło Londynu odprawiono anglikańskie egzekwie pogrzebowe królowej Elżbiety II, zmarłej 8 września w wieku 96 lat, po 70 latach panowania. Na nabożeństwie obecnych było 800 osób, głównie byłych i obecnych pracowników królewskich rezydencji, a także przedstawiciele rodzin królewskich ze świata i brytyjskiego świata politycznego.
Kto będzie reprezentował papieża na pogrzebie Elżbiety II?
Arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi będzie reprezentował Papieża Franciszka na pogrzebie królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim w Londynie 19 września 2022 roku – poinformował na komunikatorze Twitter Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kard. Schönborn: królowa Elżbieta była „gwarantką stabilności”
Kardynał Christoph Schönborn złożył hołd zmarłej brytyjskiej królowej Elżbiecie II jako „gwarantce stabilności”. „Rządy przychodziły i odchodziły. Ona była zawsze na miejscu. Jej szczerość, dyscyplina (aż do kilku godzin przed śmiercią), jej subtelne poczucie humoru pozostaną wzorem dla nas wszystkich”, napisał arcybiskup Wiednia w swoim piątkowym komentarzu na łamach austriackiej gazety „Heute”. Podkreślił, że wiara zawsze odgrywała ważną rolę dla świeckiej głowy Kościoła Anglii i przypomniał stwierdzenie królowej w jednym z przemówień: „wiara kotwicą mojego życia”.
Anglikańska pastorka: Królowa Elżbieta była świadoma swej duchowej roli
W królowej Elżbiecie Kościół anglikański stracił swego najwyższego zwierzchnika. Zmarła monarchini bardzo poważnie traktowała tę posługę i potrafiła ją dostosować do nowych czasów. Wskazuje na to pracująca we Włoszech anglikańska pastorka Jules Cave Berquist. Królowa zabiegała o to, by jej Kościół miał biskupów i by dbali o swych wiernych.
Angielska historyczka: Elżbieta II uczyniła kraj bardziej tolerancyjny dla wszystkich chrześcijan
Wyjątkową rolę Elżbiety II w budowaniu w Wielkiej Brytanii tolerancji dla wszystkich wyznań chrześcijańskich podkreśliła we wspomnieniu o zmarłej królowej Catherine Pepinster, angielska historyczka i pisarka katolicka. Przypomniała m.in., że monarchini była w Watykanie częściej niż ktokolwiek z jej poprzedników, nawet przed Reformacją i odegrała znaczącą role w poprawie stosunków z katolicyzmem, zwłaszcza goszcząc u siebie św. Jana Pawła II w 1982 i Benedykta XVI w 2010 r.
Kościół na Wyspach Brytyjskich zjednoczony w modlitwie za Elżbietę II
Kościół katolicki i anglikański jednoczy się w modlitwie za Elżbietę II, ale także za króla Karola III i całą rodzinę królewską. Wspominane jest wielkie oddanie zmarłej królowej, ale i to, że wiara chrześcijańska naznaczała każdy dzień jej życia i działalności.
Kard. Nichols: wiara ukształtowała życie królowej
Długie panowanie Królowej Elżbiety to czas wielkich przemian. Dotyczyły one również sytuacji Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Zwraca na to uwagę w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki prymas Anglii i Walii. Królowa Elżbieta aż do śmierci była głową Kościoła anglikańskiego.
Prymas Irlandii wdzięczny Elżbiecie II za wspieranie relacji anglikańsko-katolickich
– Jestem wdzięczny za zaangażowanie królowej Elżbiety we wspieranie lepszego zrozumienia i relacji między Kościołem anglikańskim i Kościołem katolickim – oświadczył po śmierci brytyjskiej monarchini katolicki prymas całej Irlandii abp Eamon Martin. Zmarł w wieku 96 lat Elżbieta II była jednocześnie głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii.
Ekspert KUL: Królowa Elżbieta II była ostoją dla Brytyjczyków
– Królowa Elżbieta II była ostoją dla Brytyjczyków, uosobieniem tradycji i kontynuacji w czasach gwałtownych zmian politycznych, społecznych i kulturowych; jej śmierć kończy nie tylko najdłuższe panowanie w historii Anglii i Zjednoczonego Królestwa, ale jest końcem epoki, którą możemy śmiało dziś nazwać drugą epoką elżbietańską – ocenia dr Tomasz Niedokos z Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Katolicy zebrali się na spontanicznej modlitwie w katedrze westminsterskiej
Przewodniczący Katolickiej Konferencji Biskupów Anglii i Walii kard. Vincent Nichols i katoliccy mieszkańcy Londynu zebrali się na spontanicznej wieczornej modlitwie w katedrze westminsterskiej.