Drukuj Powrót do artykułu

Nieboczowy: abp Skworc poświęcił przeniesioną wieś

09 września 2018 | 13:10 | ks. sk | Nieboczowy Ⓒ Ⓟ

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc pobłogosławił nową wieś Nieboczowy oraz poświęcił wybudowany tam kościół pw. św. Józefa. W homilii podkreślał fakt, że mieszkańcy Nieboczów przedłożyli dobro wspólne nad swoje własne. Cała wieś Nieboczowy przeniesiona została w nowe miejsce ze względu na konieczność budowy zbiornika wodnego.

– Dzisiaj, tym aktem pobłogosławienia cmentarza, kościoła i całej miejscowości, kończy się wieloletnia pielgrzymka. Wiele razy bywałem w kościele w dawnych Nieboczowach. Pamiętam ten wystrój, w miejscu które było waszą ojczyzną, a które opuściliście w imię dobra wspólnego – wspominał abp Skworc. Podkreślił, że zasada dobra wspólnego to podstawowa zasada Katolickiej Nauki Społecznej.

Wcześniej metropolita katowicki wraz z przedstawicielami władz przejechał przez całą wieś błogosławiąc mieszkańcom. Wszyscy zatrzymali się na cmentarzu, który – jak cała miejscowość – został przeniesiony z poprzedniej lokalizacji. Abp Skworc modlił się wraz z wdową po śp. Łucjanie Wendelbergerze, dzięki któremu udało się doprowadzić do relokacji wsi. – Bóg zapłać, Panie Łucjanie za to co Pan zrobił – mówił na cmentarzu metropolita katowicki.

Do nowej wsi Nieboczowy przeniosło się prawie 200 mieszkańców. To niecała połowa liczby mieszkańców miejscowości sprzed relokacji. W rekordowym tempie udało się wybudować całą wieś oraz kościół parafialny z pieniędzy pochodzących z odszkodowań za konieczność likwidacji starej miejscowości.

Dawna wieś Nieboczowy znajdowała się w niecce planowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, w związku z czym została przeznaczona do likwidacji. Kilka lat trwało systematyczne wykupywanie gospodarstw przez inwestora i wysiedlanie mieszkańców. Wieś od 2012 odtwarzana była na terenie miejscowości Syrynia. 1 stycznia 2017 nowa wieś oficjalnie przejęła nazwę Nieboczowy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.