Niecodzienny wspólny apel katolików i protestantów
19 stycznia 2013 | 10:53 | pb (KAI/UCAN) / br Ⓒ Ⓟ
Przywódcy katolików i protestantów w Birmie wystosowali niecodzienny wspólny apel w sprawie położenia kresu zbrojnemu konfliktowi w stanie Kaczin. Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Birmy bp John Hsane Hgyi i przewodniczący tamtejszej Rady Kościołów (MCC) Yin Yin Maw zaapelowali 17 stycznia o zaprzestanie lotniczych ataków bombowych i ostrzału artyleryjskiego przez siły rządowe oraz o dopuszczenie obserwatorów międzynarodowych.
Zaproponowali też, by wszystkie zainteresowane strony „wróciły do stołu rokowań”, prowadząc je, „jeśli zajdzie taka potrzeba, z pomocą neutralnych mediatorów”.
Birmańscy przywódcy kościelni rzadko zabierają głos w sprawie licznych problemów tego kraju, obawiając się za to ukarania przez reżim. Do niedawna władze okazywały bowiem mało tolerancji wobec jakiegokolwiek sprzeciwu.
– Powinniśmy zabrać głos wcześniej, wydając kilka listów-apeli. Mówiąc szczerze, jest to spóźniona odpowiedź – przyznał bp Sumlut Gam z diecezji Banmaw w stanie Kaczin. Jednak sekretarz generalny MCC Shwe Lin oświadczył, że czas na wydanie oświadczenia został wybrany tak, aby mieć pewność, że jego słuszne przesłanie będzie dokładnie rozważone. – Niektórzy mogą uważać, że to zbyt późno, ale według naszych przywódców kościelnych jest to działanie we właściwym czasie – powiedział protestant.
Już ponad 100 tys. ludzi uciekło ze swych miejsc zamieszkania od czasu, gdy w czerwcu 2011 r. rozpoczęły się walki kończące 17-letni rozejm między wojskiem i rebeliantami, domagającymi się niepodległości dla tego stanu. Mimo zapewnień prezydenta Theina Seina, że armia położy kres zbrojnym starciom, w minionych tygodniach konflikt przybrał na sile.
Kaczin, którego stolicą jest Myitkyina, ogłosił niepodległość w 1962 r., po przewrocie wojskowym w Birmie. Jednak państwo to nie było uznawane na arenie międzynarodowej. W 1994 r. wojsko birmańskie zajęło Kaczin.
Katolicy, których jest w Birmie około 600 tys., żyją głównie w północnej części kraju. W stanie Kaczin jest ich ok. 120 tysięcy, wśród ok. 1 mln protestantów, w większości baptystów. Chrześcijanie stanowią tam większość religijną. W liczącej 48 mln mieszkańców Birmie, 90 proc. ludności wyznaje buddyzm, a 4 proc. islam.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.