Niedalino k. Koszalina: Poświecenie obelisku im. bł. Jana Pawła II
18 lipca 2011 | 10:31 | alg Ⓒ Ⓟ
Krzyż oraz kamienie z tablicami, upamiętniającymi pobyt abp. Karola Wojtyły nad jeziorem Hajka k. Niedalina, w województwie zachodniopomorskim poświęcił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zegrzu Pomorskim ks. Bogdan Gibczyński.
W uroczystości 17 lipca udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.
Zdaniem kapelana na Górze Chełmskiej ks. Henryka Romanika ten uroczysty dzień zachęca do pamiętania o tamtych uczestnikach drogi, ale jeszcze bardziej do korzystania z akwenów
i lasów małej ojczyzny na Pomorzu Środkowym. „ To tu stawała się ta jego świętość, która polegała na tym, że miał przyjaciół, wodę i czas, wierzył w Boga i starał się to niebo już tu zaczynać na ziemi” – przekonywał biblista.
„Te kamienie z tablicami i krzyż dzisiaj poświęcany będą dla przybyszów z bliska i daleka także świadectwem o nas, o naszej mądrej pamięci o błogosławionym Janie Pawle II, który poza Koszalinem, odwiedzał także inne miejsca w regionie” – zakończył ks. Henryk Romanik.
Inicjatorem ustawienia obelisku jest radny Gminy Świeszyno Józef Rutkowski, który zapewnia kontynuację organizowanych tu spływów kajakowych. Obelisk został postawiony 4 czerwca, w związku z dwudziestą rocznicą wizyty Jana Pawła II w Koszalinie i beatyfikacją papieża. Odbywał się wówczas spływ kajakowy zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w ramach III Ekologicznego Festynu Rodzinnego. Uczestnicy spływu wraz Klubem Płetwonurków „Mares” w Koszalinie, uczestnikami rajdu rowerowego prowadzonego przez Oddział Koszalin PTTK i Ochotniczą Strażą Pożarną w Niedalinie sprzątali rzekę Radew. „To jest historia zapisana w kamieniach, a przy okazji przysporzymy się do zintensyfikowania kajakarstwa w regionie. Chcemy zachęcać młodzież, by zajęła się sportem i tego typu rozrywką. Radew to jest jedna z najpracowitszych rzek w Polsce, a obecność tu abpa Wojtyły może stać się magnesem dla turystów z całej Polski” – tłumaczył w rozmowie z KAI radny Rutkowski.
Abp Karol Wojtyła przyjechał z Zegrza Pomorskiego nad Hajkę 10 lipca 1965 roku. Dołączył do swojej grupy kajakarzy, która brała udział w spływie kajakowym na tym terenie. Na Hajce odbywały się zawody kajakowe, a następnie całą grupą udali się rzeką Radew do Karlina, skąd 16 lipca 1965 roku abp Wojtyła wrócił do Krakowa. Karol Wojtyła brał udział w dwudziestu pięciu podróżach kajakowych, w tym w jedenastu na Pomorzu. Wspomnienia z wypraw kajakowych ks. Karola Wojtyły z Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko” w książce „Zapis drogi…”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.