Drukuj Powrót do artykułu

Niedziela Chrystusa Króla świętem patronalnym seminarium duchownego

25.11.2018 , kk, Paradyż Ⓒ ℗

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Tego dnia wykładowcy i alumni paradyskiego seminarium udali się do wybranych parafii w całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Podczas Mszy św. wiernym został odczytany list rektora seminarium w Paradyżu, ks. dr. Dariusza Mazurkiewicza.

W liście rektora mowa jest o różnych aspektach formacji seminaryjnej: budowaniu w alumnach dojrzałego człowieczeństwa, aby byli zdolni „do nawiązywania dojrzałych relacji, a jednocześnie pozbawionymi surowości, obłudy i bezmyślności”; kształtowaniu pogłębionej duchowości, aby życie i posługa przyszłego kapłana opierały się na relacji z Bogiem i upodobnieniu do Chrystusa; wreszcie kształtowaniu umiejętności rozeznawania, uzdalniającej do “uważnego słuchania, dialogu i miłosiernego towarzyszenia” ludziom.

Rektor paradyskiego seminarium przypomina, że kapłan nie może być jedynie społecznym liderem czy organizatorem życia religijnego parafian. „Przede wszystkim ma być przyjacielem Chrystusa, a jego życie i posługa muszą opierać się na głębokiej relacji z Bogiem i na upodabnianiu się do swojego Mistrza – Dobrego Pasterza. Tylko w ten sposób przyszły kapłan może przezwyciężyć biurokratyczną wizję posługi i stać się człowiekiem współczującym, miłosiernym i zdolnym do świadectwa wiary” – czytamy w liście.

Rektor wyraża również wdzięczność wszystkim, którzy wspierają seminarium w Paradyżu swoja modlitwą i ofiarami materialnymi. Informuje również o rozpoczęciu przygotowań do koronacji obrazu Matki Bożej Paradyskiej, odbierającego cześć w Kościele seminaryjnym.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu aktualnie przygotowuje się do kapłaństwa 27 alumnów. Na pierwszy rok zgłosiło się 5 kandydatów. W maju bieżącego roku 6 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie, a 4 alumnów V roku otrzymało święcenia diakonatu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.