Ponad 2 tys. polskich misjonarek i misjonarzy pracuje w 100 krajach
22 października 2017 | 09:00 | Warszawa / mp, zs, lk, mip / bd Ⓒ Ⓟ
W 100 krajach na wszystkich kontynentach pracuje 2032 polskich misjonarek i misjonarzy – przypomina przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur. Biskup dziękuje Polakom za dużą ofiarność na rzecz misji. W tym roku zostaną wręczone po raz pierwszy medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Uroczystość odbędzie się 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.
22 października przypada Niedziela Misyjna. Tego dnia w całym kraju odbywają się modlitwy w intencji misji, a ofiary z tacy zbieranej w kościołach przeznaczone zostaną na potrzeby misyjne.
Bp Jerzy Mazur podkreśla, że polscy misjonarze są obecni na wszystkich kontynentach. Najwięcej z nich pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 811; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 802; w Azji – 333; w Oceanii – 66; oraz w Ameryce Północnej – 20. Wśród polskich misjonarzy jest 24 biskupów misyjnych: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11; w Afryce -; w Azji – 2, w Oceanii – 3 oraz 2 w Ameryce Północnej. Dodał, że liczba polskich misjonarzy wzrosła o 25 osób w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W tym roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji obchodzi 50-lecie działania. Jubileusz świętowała, m.in. podczas sympozjum „Świeccy a misje”, zorganizowanym na UKSW w Warszawie w trakcie letniego pobytu polskich misjonarzy w kraju. Wzięło w nim udział 700 osób.
Sprawa udziału świeckich w misjach ma bardzo duże znaczenie – przypomina bp Mazur. W tym roku wyjechało do krajów misyjnych 61 świeckich wolontariuszy. – Chcielibyśmy również ożywić duchem misyjnym młodzież w parafiach, a zwłaszcza zwrócić się do bierzmowanych i kandydatów do bierzmowania. Mamy propozycję ich współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi, celem tworzenia grup misyjnych – mówi bp Mazur.
Czytaj także: Wolontariuszki ruszyły na misje w Boliwii
W tym roku po raz pierwszy, 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, przyznawane osobom i instytucjom zasłużonym dla misji. Nagroda została ustanowiona z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Ustanowienie nowej nagrody przez przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Do jej pierwszej edycji zgłoszono aż 108 kandydatów, a dokonało tego 51 podmiotów.
Medal przyznany zostanie w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagroda zostanie wręczona trzem osobom bądź instytucjom.
– Mamy świadomość, że o wiele więcej z nich zasługuje na uhonorowanie medalem za zasługi dla misji – mówi KAI ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Kapituły Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. – Ale pamiętaliśmy, że jest to pierwsze spotkanie Kapituły. W następnym roku nagrodzimy kolejnych zasłużonych. Czytając opisy dokonań kandydatów do medalu byłem zdumiony ich ofiarnością, pasją, jaką żywią dla misji. To są ludzie całkowicie oddani sprawie misji. Prawdziwi uczniowie-misjonarze – dodaje.
W skład Kapituły Medalu „Benemerenti in opere evangelizationis”, bp Mazur powołał: abp. Henryka Hosera, biskupa warszawsko-praskiego, wieloletniego misjonarza w Rwandzie oraz b. sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, bp. Jana Piotrowskiego, b. szefa Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Tomasza Atłasa, obecnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. prof. Jarosława Różańskiego OMI z misjologii UKSW, s. Dolores Dorotę Zok, przełożoną prowincjalną polskiej prowincji Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego (Werbistek), ks. Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska, ks. Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektora Dzieła Pomocy Ad Gentes oraz Marcina Przeciszewskiego, prezesa KAI.
Na niedawnym 377. zebraniu plenarnym KEP w Lublinie bp Mazur podziękował biskupom za „ofiarność Kościoła w Polsce na rzecz misji”. Wyraża się ona, m.in. w ofiarach składanych w parafiach kilka razy w roku. Taca z 6 stycznia przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej oraz udzielana jest pomoc misjonarzom. Ofiary z puszek z II niedzieli Wielkiego Postu trafiają do Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i są przeznaczane na działalność ewangelizacyjną, edukacyjną, medyczną i charytatywną misjonarzy przebywających na placówkach. Ofiary z październikowej Niedzieli Misyjnej trafiają do Papieskich Dzieł Misyjnych. Z kolei organizacja Miva Polska zbiera ofiary przy okazji dnia św. Krzysztofa na zakup środków transportu dla misjonarzy.
Według danych Komisji Episkopatu ds. Misji z października br. za granicą posługuje obecnie 2032 polskich misjonarzy i misjonarek, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich z Polski. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach.
Najwięcej polskich misjonarzy od lat pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 811. Tamtejsze kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 124, Zambia – 70, Tanzania – 61, Madagaskar – 53, Republika Południowej Afryki – 42, Demokratyczna Republika Konga i Rwanda – 40. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 81 księży diecezjalnych, 338 zakonników, 366 sióstr zakonnych i 26 osób świeckich.
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 802 misjonarzy i misjonarek z Polski. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy są: Brazylia -248, Boliwia – 133, Argentyna – 120, Peru – 62 i Ekwador – 43. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 159 księży diecezjalnych, 433 zakonników, 180 sióstr zakonnych i 20 osób świeckich.
W Azji jest 333 polskich misjonarzy. Już od lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie – 115, na Filipinach – 30, w Japonii – 29, na Tajwanie – 15, a w Uzbekistanie 14 osób. W Azji przebywa 43 księży diecezjalnych, 144 zakonników, 137 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.
W Oceanii pracuje 66 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei – 62. W Oceanii przebywa 12 księży diecezjalnych, 45 zakonników, 8 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.
W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 15, na Alasce – 4 i na Bermudach – 1. W Ameryce Północnej przebywa 6 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka.
W szeregach polskich misjonarzy jest także 24 biskupów: w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 11, w Afryce – 6, w Azji – 2, w Oceanii – 3 i dwóch w Ameryce Północnej.
Za koordynację działań misyjnych w polskim Kościele odpowiada powstała w 1967 roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji (pierwotnie jako Komisja Misyjna). Od początku jej zadaniem jest budzenie i pogłębianie świadomości misyjnej w kraju, popieranie wszelkich inicjatyw na rzecz misji, przygotowywanie misjonarzy do ich przyszłej pracy, a także koordynowanie wyjazdów przede wszystkim księży diecezjalnych, czyli tzw. fideidonistów. Od października 2011 roku przewodniczącym Komisji jest ordynariusz diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur SVD, natomiast sekretarzem komisji – werbista o. dr Kazimierz Szymczycha.
Do pracy misyjnej przygotowuje kandydatów istniejące od 1984 roku w Warszawie pod auspicjami Komisji KEP ds. Misji – Centrum Formacji Misyjnej. Jego zadaniem jest kształtowanie zarówno duchowej, jak i intelektualnej sfery kandydatów na misjonarzy. – Misjonarz ma być świadkiem Chrystusa, ma Go nieść ludziom nie znającym Boga. Może tego dokonać jedynie wtedy, gdy sam jest żywym świadkiem Boga i gdy potrafi się porozumieć z ludźmi innej kultury i języka – przekonują twórcy CFM.
Obecnie w Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się trzynastu kapłanów, sześć sióstr zakonnych i trzy osoby świeckie. Wyjadą oni, m.in. do takich krajów jak: Boliwia, Kuba, Papua Nowa Gwinea, Uganda czy Kamerun.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.