Drukuj Powrót do artykułu

Niedziela Palmowa w katedrze polowej Wojska Polskiego

25 marca 2018 | 13:36 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Prośmy o to, by nasze chrześcijaństwo było pogłębione, osadzone na fundamencie rozumnych decyzji i odpowiedzialnych wyborów – zachęcał podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, ordynariusz Wojska Polskiego. W przypadającą dziś Niedzielę Męki Pańskiej biskup polowy poświęcił palmy przyniesione przez wiernych do świątyni.

Oprawę muzyczną Mszy św. i liturgię słowa przygotowali harcerze ZHP biorący udział w „Rajdzie Arsenał”, z okazji przypadającej jutro 75 rocznicy „Akcji pod Arsenałem”.

Podobnie jak w latach ubiegłych Mękę Pańską według św. Marka odśpiewali artyści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że bogata symbolika obrzędów Świąt Wielkanocnych, towarzysząca im tradycja i doznania estetyczne, nie powinny przesłonić ich przesłania. – Wielki Tydzień to czas, w którym muszą „zmęczyć się” nasze głowy. To okazja do stawiania pytań, co znaczy być uczniem i świadkiem Jezusa oraz jakie są konsekwencje tego wyboru – przekonywał.

Ordynariusz wojskowy zauważył, że etosu harcerza czy żołnierza nie buduje się na emocjach, ale na świadomym wyborze wartości, za które Chrystus oddał życie. Życzył świadomego przeżycia zbliżającego się Triduum Paschalnego. – Prośmy o to, by nasze chrześcijaństwo było pogłębione, osadzone na fundamencie rozumnych decyzji i odpowiedzialnych wyborów. Ufam, że tak przeżyte piękne polskie tradycje związane z Wielkim Tygodniem a zwłaszcza z Triduum Sacrum wydadzą piękny owoc pojednania z Bogiem i bliźnimi – powiedział.

Przed błogosławieństwem bp Guzdek życzył zebranym dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia i zaprosił do udziału w nabożeństwach Triduum Sacrum.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.