Niedziela św. Franciszka inspiracją do ekologicznych działań na cały rok
06 października 2021 | 14:47 | ŚRKnrŚ, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Podczas minionej Niedzieli św. Franciszka modlitwy i działania skupione były na ochronie zagrożonej bioróżnorodności. Do parafii trafiły specjalne modlitwy, zbierano podpisy pod petycją dla papieża, błogosławiono zwierzęta, realizowano edukacyjne inicjatywy. „Niedziela św. Franciszka nie kończy naszych działań. To kolejny krok w całorocznym programie Zielone Parafie. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chcemy, żeby nasze parafie dawały przykład troski o klimat i środowisko” – mówi Magdaleka Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
W całej Polsce pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski odbyły się obchody Niedzieli św. Franciszka, organizowane przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. W tym roku modlitwy i działania skupione były na ochronie zagrożonej bioróżnorodności. Modlitwy w intencji ochrony stworzenia trafiły do parafii w całej Polsce.
W obchody silnie włączyli się też biskupi wielu diecezji, m.in. katowickiej, kieleckiej, gnieźnieńskiej, poznańskiej czy tarnowskiej, którzy rozesłali do swoich proboszczów listy zachęcające ich do wsparcia obchodów tegorocznego “święta chrześcijańskiej ekologii integralnej”. „Ekologia integralna ukazuje człowieka w łączności z Bogiem, drugim człowiekiem, światem natury i samym sobą. Papieże Benedykt XVI i Franciszek podkreślają głęboką więź między troską o świat natury, którego jesteśmy cząstką, i o świat ducha, świat wewnętrzny. Za oba te światy jesteśmy odpowiedzialni” – mówił w kazaniu podczas Mszy św. w warszawskim kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych bp Michał Janocha, członek Rady Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
Modlitwom towarzyszyło działanie. Animatorzy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w wielu miejscach w kraju zbierali podpisy pod katolicką petycją „Zdrowa planeta – zdrowi ludzie”, którą papież Franciszek przekaże światowym przywódcom podczas Szczytu Klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, by zmotywować polityków do podjęcia konkretnych działań na rzecz ochrony powstrzymania kryzysu klimatycznego i tego, co naukowcy nazywają „szóstym wielkim wymieraniem”.
„Byliśmy miło zaskoczeni, że zebraliśmy tyle podpisów – mówi Agnieszka Sperska z parafii Bogurodzicy na warszawskim Bemowie – Ludzie zatrzymywali się, rozmawiali, dopytywali. Aktywizacja naszej lokalnej społeczności naprawdę się powiodła. Parafianie coraz mocniej zdają sobie sprawę, że mamy do dyspozycji tylko jedną planetę, którą dał nam Bóg i którą powinniśmy się opiekować.”
Na warszawskich Jelonkach akcji zbiórki podpisów pod papieskim apelem „Zdrowa planeta – zdrowi ludzie” towarzyszyło także błogosławieństwo zwierząt oraz wspólna akcja z wolontariuszami z warszawskiego schroniska dla zwierząt edukująca zainteresowanych, jak odpowiedzialnie adoptować zwierzęta ze schroniska. „Wszystko w duchu świętego Franciszka” – dodaje Sperska.
„Kluczowa dla sukcesu naszych działań jest aktywność świeckich parafian. To oni, wspierani przez swoich proboszczów, są siłą napędową działań Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska” – mówi Magdalena Kadziak, koordynatorka programu Zielone Parafie w ŚRKŚ. „To ważne nie tylko ze względu na palący kryzys klimatyczny, ale także ze względu na aktywizację świeckich, którzy zazieleniając swoje parafie, biorą większą odpowiedzialność za to, jak na co dzień funkcjonują ich najbliższe duchowe wspólnoty i jak mogą promieniować na otoczenie, dając przykład troski o środowisko.”
„Cieszymy się też, że dzięki mocnemu wsparciu KEP i biskupów wielu diecezji udaje nam się zakorzenić nasze działania także poza największymi miastami. To ważne, bo jak pokazują badania – wbrew stereotypom przedstawiającym ekologię jako sprawę zarezerwowaną dla zamożnych mieszkańców metropolii – to często właśnie mieszkańcy mniejszych miast i wsi mocno przywiązani do tradycyjnych wartości są najbardziej skłonni do działań, a nawet osobistych wyrzeczeń dla ochrony środowiska” – dodaje Kadziak.
„Niedziela św. Franciszka nie kończy naszych działań. To kolejny krok w całorocznym programie Zielone Parafie Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Bardzo zachęcamy wszystkich do zgłaszania się do nas. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chcemy, żeby nasze parafie dawały przykład troski o klimat i środowisko” – podsumowuje Kadziak.
Więcej informacji można znaleźć na stronie zieloneparafie.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.