Niedziela św. Franciszka w Dąbrowie Górniczej
05 października 2020 | 09:55 | mw | Dąbrowa Górnicza Ⓒ Ⓟ
W księdze Syracydesa jest taki fragment o królu, który fortyfikuje miasto. Król dbał o świątynię, umocnił mury miasta na czas oblężenia i zbudował zbiornik na wodę. W Palestynie wojny kończyły się wtedy, gdy obrońcom skończyła się woda – mówił w czasie kazania ks. Mirosław Tosza z Wspólnoty „Betlejem” we franciszkańskiej parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Wspólnota „Betlejem” z Jaworzna wraz z Caritas Diecezji Sosnowieckiej w minioną niedzielę u franciszkanów w Dąbrowie Górniczej zorganizowały „Dzień św. Franciszka” w ramach ekologicznego projektu Caritas Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tegoroczny dzień św. Franciszka poświęcony był tematowi dostępności wody. – Gdy mamy awarię rurociągu często jest to dla nas koniec świata, tymczasem wielu naszych braci i sióstr cierpi i umiera z powodu braku dostępu do wody – mówił ks. Tosza. Jak zaznaczył, papież Franciszek spotyka się z zarzutami, że zajmuje się tematami niezwiązanymi ze zbawieniem i sprawami wiary. Tymczasem, jak dodał, nie można oddzielić spraw ekologicznych od spraw społecznych.
Caritas Polska utworzyła projekt „Laudato Si”. Niedziela Świętego Franciszka jest podsumowaniem podejmowanych działań w ramach tego projektu. Dzisiaj na stoiskach możemy kupić wyroby własnoręczne czy ciasta pieczone w domu. W ten sposób odchodzimy od kupowania w sklepie produktów pakowanych w folię i plastik – powiedziała w rozmowie z KAI Marta Kozak, animator projektu z ramienia sosnowieckiego Caritas. Jak dodaje – Nasze babcie i prababcie, jak upiekły ciasto to upiekły je konkretnie. Tam nie było chemii i sztucznych barwników. To, co kiedyś było standardem, w czasach naszych babć, teraz zaczyna być modne i „eko”.
Jednym z postulatów ekologicznych jest recykling, czyli powtórnie wykorzystanie zużytych przedmiotów. – Ikony robione przez nas są na deskach, które ktoś wyrzucił, są niepotrzebne lub zużyte. Wykonywaliśmy ikony na drewnie ze spalonego w 2016 roku dachu katedry w Sosnowcu oraz ze spalonego domu jednego z naszych obecnych mieszkańców. Te deski dostają nowe życie, często lepsze niż poprzednie. Tworzony z nich nową jakość, dostają nowe życie, często lepsze, od tego które miały dotychczas. Tak samo jest z naszymi bezdomnymi ze wspólnoty „Betlejem”, otrzymują u nas lepsze życie, niż do tej pory – powiedział ks. Tosza.
Niedzielę św. Franciszka w Dąbrowie Górniczej uatrakcyjniły swoją obecnością ponadto Kropka – kuc szetlandzki oraz trzy owce: Marysia, Julia i Romeo przywiezione przez wspólnotę „Betlejem”.
„Niedziela św. Franciszka” to cześć projektu, którego celem jest upowszechnianie nauczania Ojca Świętego Franciszka, zawartego w encyklice „Laudato Si”. Już po raz drugi obchody zostały zorganizowane w ramach projektu Caritas Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 12 Diecezjalnych Caritas, w tym Carias Diecezji Sosnowieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.