Niedziela św. Franciszka w Tymieniu
05 października 2020 | 06:10 | km | Tymień Ⓒ Ⓟ
W odpowiedzi na papieskie wezwanie do troski o stworzenie w Tymieniu odbyła się „Niedziela św. Franciszka” – Msza św., błogosławieństwo zwierząt, warsztaty ekologiczne i piknik rodzinny. A wszystko w założonym przez Caritas Parku św. Franciszka.
Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu zgromadziło 4 października na polowej Mszy św. w Tymieniu wiernych parafii Śmiechowo, szczególnie miłośników domowych czworonogów, które po zakończeniu Mszy św. otrzymały specjalne błogosławieństwo.
Niedziela św. Franciszka w Tymieniu to propozycja Caritas diecezji, która trwający od 1 września do 4 października „Czas dla Stworzenia” zainicjowany przez papieża Franciszka, świętuje ją pod hasłem „Dowody miłości do wody”. Podobne spotkania, promujące życie zgodne z zasadami encykliki „Laudato si'”, odbywają się w 11 miejscach w całej Polsce.
Pomysł spodobał się nie tylko Caritas parafialnej w Śmiechowie, która zaprosiła chętnych na modlitwę i piknik do parafialnego Parku św. Franciszka w Tymieniu, ale też zaprzyjaźnione i zaprawione w działaniach ekologicznych środowisko ze Sławoborza, lokalnych producentów zdrowej żywności oraz Nadleśnictwo Karnieszewice.
Liturgii eucharystycznej przewodniczył ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, a kazanie na temat znaczenia wody w ujęciu biblijnym, wygłosił ks. prof. Janusz Lemański.
Wychodząc od znaczenia symboliki wody w kulturze semickiej, biblista wskazał nowotestamentalne znaczenie wody. – Dla nas źródłem nowego życia jest chrzest, w którym zostaliśmy wszczepieni w Chrystusa – powiedział wskazując, że źródło to bije we wnętrzu każdego chrześcijanina. – Dlatego musimy przychodzić do tego źródła, czerpać, zaczynając od udziału w Eucharystii, która odnawia naszą świadomość, że Chrystus mieszka w nas. To nas umacnia po to, abyśmy po powrocie do domu chcieli tak myśleć, tak patrzeć, tak czynić, jakby to czynił sam Chrystus.
W drugiej części Niedzieli św. Franciszka odbyły się: sadzenie drzew przekazanych na rzecz parku przez Nadleśnictwo Karnieszewice, warsztaty ekologiczne i zielarskie, prezentacje stoisk, piknik.
Jak przekonuje dyrektor Caritas, ekologia i Caritas mają wiele wspólnego. – Papież Franciszek zachęca nas do ekologicznego nawrócenia. To może się wyrażać na różne sposoby jak niemarnowanie żywności, przetwarzanie używanych produktów, troska o klimat – powiedział ks. Roda. Jak dodał, ta troska dotyczy także świata zwierząt. – Czworonogi to nasi ulubieńcy, wielu z nas mówi o nich „przyjaciele”. Powinniśmy do nich podchodzić z szacunkiem i ten szacunek pokazywać podczas takich spotkań jak dzisiejsze. To ważne w kontekście niepokojących informacji ze świata, które pokazują ludzi źle obchodzących się ze zwierzętami. My cieszymy się z widoku dzieci i dorosłych, którzy przynieśli swoje pupile na dzisiejsze spotkanie, bo możemy wspólnie dziękować Bogu za stworzenie, które On nam dał.
Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator Caritas Laudato si’, podkreśla temat dnia: „Dowody miłości do wody”. – Rozmawiamy o tym, jak jej nie marnować, jak wspomagać jej retencję, jak ją szanować. Choć zagrożenie suszą dotyczy naszą diecezję mniej niż inne regiony kraju, to jednak chcemy rozpocząć rozmowę na ten ważny temat – mówi koordynatorka.
Park św. Franciszka w Tymieniu to efekt jednego z projektów lokalnych w ramach programu Caritas „Laudato si'”, zainicjowanych w roku 2019 w 5 diecezjach. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie. Do tej pory podjęto takie inicjatywy, jak: tworzenie ogrodów przyparafialnych, wykorzystanie marnującej się żywności do przygotowania jedzenia dla potrzebujących, produkcja naturalnych środków czystości, szycie woreczków wielokrotnego użytku. Ponadto organizowano warsztaty edukacyjne, badano jakość powietrza, odpowiadając na problem smogu, tworzono ścieżki edukacyjne, zielniki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.