Drukuj Powrót do artykułu

Niedziela u Matki Bożej in Domnica

25.02.2018 , Rzym / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. MarkusMark / Wikimedia

Pierwotnie za niedzielną liturgię stacyjną uznawano tę sobotnią, z bazyliki św. Piotra. Z czasem wierni w Dniu Pańskim zaczęli się gromadzić również w jednej świątyń na wzgórzu Celio. Tak rozwinęła się tradycja wielkopostnej modlitwy u Matki Bożej in Domnica.

Kościół Matki Bożej in Domnica in Navicella mieści się przy jednej z ruchliwych ulic odchodzących od Koloseum. Świątynia, której nazwa najprawdopodobniej nawiązuje do ofiarodawczyni miejsca, pobożnej niewiasty św. Cyriaki, nazywanej również Dominiką. Imię to znaczy „należąca do Pana”

Mozaika Matki Bożej

Fot. Wiki ktulu / Wikimedia

Pierwsza, powstała w już starożytności świątynia, była miejscem diakońskiej posługi św. Wawrzyńca. W tym miejscu święty diakon rozdawał ubogim jałmużnę i głosił kazania.

Świątynia została gruntownie przebudowana w IX w., dzięki czemu posiada dziś typową proporcję bazyliki. Nadzór nad budową prowadził sam papież Paschalis I. Jego postać można dostrzec w przyciągającej uwagę apsydzie świątyni, gdzie oglądać można unikatową mozaikę, w której centrum znajduje się nie Chrystus, lecz Matka Najświętsza.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W niedzielę, 25 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: bazylika archikatedralna Św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
Lublin: kościół Przemienienia Pańskiego (seminaryjny),ul. Prymasa Wyszyńskiego 6

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lutego 2018 15:10

Stacje Wielkiego Postu - pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.