„Niedziela”: w najnowszym numerze dodatek specjalny o Benedykcie XVI
05 stycznia 2023 | 14:46 | ks. mf | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
„Pokorny papież, genialny teolog, odważny świadek” – to tytuł specjalnego dodatku o zmarłym papieżu-seniorze Benedykcie XVI. 16-stronicowy dodatek jest dołączony do najnowszego numeru tygodnika katolickiego „Niedziela” z datą 8 stycznia br.
– Żegnamy Benedykta XVI, ale pozostaje z nami całe bogactwo jego myśli. „Autentyczny świadek Chrystusa”, „głęboka osobowość wiary”, „pancerny kardynał”, „wielki myśliciel naszych czasów”, „Mozart teologii”, „artysta słowa unikający spektakularnych efektów”, „pokorny papież”, „współczesny Ojciec Kościoła” – to tylko niektóre określenia opisujące Benedykta XVI, który zmarł w sylwestrowy poranek 2022 r. – pisze ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika.
Prof. Marzena Górecka, ks. prof. Krzysztof Góźdź w tekście zatytułowanym „Skończyła się pewna epoka” piszą: „Wraz z odejściem Benedykta XVI zakończył się rok 2022, który wybrzmiał w ostatnich słowach papieża emeryta: Jesus, ich liebe Dich (Jezu, kocham Cię), jako najgłębszy wyraz jego miłości, wiary i pasterskiej służby. Ale skończyła się bezpowrotnie także pewna epoka, a więc czas i przestrzeń wyraźnego, racjonalnego i odważnego przepowiadania Jezusa Chrystusa jako Prawdy”.
„Mogę powiedzieć, że Benedykt XVI darzył mnie przyjaźnią i poczytuję to sobie za wielki zaszczyt” – podkreślił w swoim świadectwie kard. Stanisław Dziwisz. „Poznałem ks. prof. Josepha Ratzingera, przyszłego papieża, a wcześniej najbliższego współpracownika Jana Pawła II, jeszcze w Krakowie. Jako profesor przyjeżdżał na spotkania z kard. Karolem Wojtyłą, który znał go z czasów II Soboru Watykańskiego i miał do niego wielkie zaufanie. Była między nimi więź – nie tylko na bazie teologicznej, doktrynalnej, ale także przyjacielska. Profesor Ratzinger bywał w Krakowie, znał tutejsze środowisko akademickie i bardzo je cenił” – wspomina kard. Dziwisz.
Włodzimierz Rędzioch, rzymski korespondent i publicysta „Niedzieli” pisze, że zmarły Benedykt XVI „był jednym z największych teologów Kościoła”. „W pierwszych miesiącach 1982 r. zacząłem spotykać na placu św. Piotra kapłana w średnim wieku, który szedł w kierunku Pałacu Świętego Oficjum. Nosił długi czarny płaszcz, na głowie miał beret, a w ręku teczkę. Na moje pozdrowienie zawsze odpowiadał nieśmiałym uśmiechem. Wkrótce się dowiedziałem, że jest to nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Joseph Ratzinger” – wspomina Rędzioch.
„Widziałem jego święte życie – zarówno w sytuacjach publicznych, jak i prywatnych” – opowiada abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wcześniej sekretarz św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.
„Dzisiaj, kiedy z wdzięcznością wobec Boga obejmujemy tajemnicę życia i posługi apostolskiej Benedykta XVI, jednocześnie ufając – jak sam powiedział na pogrzebie Jana Pawła II – że błogosławi nam już z domu Ojca, stawiamy sobie pytanie: czy mamy się zatrzymać jedynie na wspomnieniach czy też głębiej odczytywać i kontynuować dzieło, które nam przekazał?” – zauważa abp Wacław Depo w świadectwie pt. „Dziękujmy Bogu za Benedykta XVI”.
Ks. Mariusz Frukacz przybliża sylwetkę i dzieło Benedykta XVI w tekście pt. „Bawarczyk na Watykanie”. „Benedykt XVI odbył dwadzieścia cztery podróże zagraniczne, był autorem wielu ważnych dokumentów. Był też pierwszym papieżem od czasów Grzegorza XII, który ustąpił z urzędu. Jaką drogę przebył chłopiec z bawarskiej wioski, aby stać się głową Kościoła katolickiego?” – pisze ks. Frukacz.
Osobę i dzieło Benedykta XVI wspomina o. Andrzej Majewski, jezuita. „Dla mnie postać papieża Benedykta XVI ma bardzo wiele odniesień, również tych osobistych. Opatrzność sprawiła, że spotykałem się z nim kilka razy” – pisze w artykule zatytułowanym „Okiem dziennikarza”.
Czytelnicy „Niedzieli” w specjalnym dodatku znajdą również „Alfabet myśli Benedykta XVI”, który przygotował ks. Jarosław Grabowski. „Benedykt XVI zostawił po sobie wielką spuściznę, która stanowi fundament dla współczesnego Kościoła i świata. Myśli, które poniżej zestawiliśmy, pochodzą z jego encyklik, homilii, audiencji, katechez, orędzi, przemówień, które były wygłaszane z okazji rozmaitych spotkań, i wywiadów. Mamy nadzieję, że pozwolą one lepiej poznać wielkiego myśliciela naszych czasów, będą istotną pomocą w zrozumieniu sensu wiary chrześcijańskiej oraz zachęcą do odczytywania naszej trudnej rzeczywistości, w tym własnego życia, z pomocą papieskich sentencji” – pisze redaktor naczelny „Niedzieli”.
Warto przypomnieć, że w 2009 r. papież Benedykt XVI za pośrednictwem pisma z Sekretariatu Stanu podziękował „Niedzieli” za zaangażowanie w Roku św. Pawła i wyraził nadzieję, że również Rok Kapłański, przyniesie Redakcji „wiele dobrych natchnień do twórczej pracy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.