Niekanoniczny Kościół „autokefaliczny” oficjalnie zaprzestał działalności
15 sierpnia 2019 | 10:12 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Niekanoniczny Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny (UAKP) oficjalnie przestał istnieć. Oświadczenie w tej sprawie zamieściła gazeta parlamentarna „Hołos Ukrajiny”. Zapis o zaprzestaniu działalności UAKP wniesiono 29 lipca br. do Jednolitego Państwowego Rejestru Osób Prawnych, Osób Prawnych-Przedsiębiorców i Stowarzyszeń Obywatelskich.
Z informacji tej wynika, że organizacja religijna pod nazwą „Patriarchat Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego” zakończyła swe istnienie „w wyniku reorganizacji, a mianowicie przez przyłączenie jej do organizacji religijnej «Metropolia Kijowska Prawosławnego Kościoła Ukrainy”. Ewentualni kredytodawcy mogą zgłaszać wszelkie roszczenia pod adresem UAKP do 3 października br. Jednocześnie orzeczenie władz o likwidacji tego Kościoła oznacza, że z dniem 29 lipca zostały unieważnione wszystkie wierzytelności wydane pod jego adresem.
15 grudnia ub.r. na soborze zjednoczeniowym w Kijowie powstał Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU), który formalnie połączył UAKP oraz Ukraińskie Kościoły Prawosławne Patriarchatów: Kijowskiego (UKP PK; niekanoniczny) i Moskiewskiego (UKP PM). 6 stycznia br. zwierzchnik nowo powstałego Kościoła metropolita Epifaniusz otrzymał w Stambule z rąk patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tomos (dekret) o autokefalii, a więc o pełnej niezależności.
W kilka tygodni później zwierzchnik Patriarchatu Kijowskiego, patriarcha Filaret, który także podpisał dokument o utworzeniu PKU i tym samym o samorozwiązaniu swej struktury kościelnej, oświadczył, że nie uznaje tej decyzji oraz oskarżył nowy Kościół o „bezprawne zagarnianie” wspólnot i majątku UKP PK. Wezwał również Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy, aby nie cofało rejestracji jego Kościoła, a on sam nadal działa jako jego zwierzchnik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.