Niemal tysiąc nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji poznańskiej
05 czerwca 2010 | 16:07 | msz Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki promował 5 czerwca 178 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. podczas dorocznego archidiecezjalnego spotkania w sanktuarium Bożego Ciała w Poznaniu. Ok. 800 szafarzy odnowiło swoje upoważnienie.
Metropolita poznański odprawił dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. uroczystą Mszę św. w najstarszym polskim sanktuarium Bożego Ciała. Podkreślił, że nadzwyczajni szafarze powinni odczytać mądrość zawartą w czytanej dzisiaj Ewangelii wg św. Marka o ubogiej wdowie, która złożyła w ofierze wszystko co miała. Jej ofiara, choć niewielka, była całkowita.
– Szafarze powinni zrozumieć, że Panu Bogu nie można oddawać z tego, co nam zbywa, ale trzeba oddać całego ducha, całe serce – przekonywał nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. abp Gądecki.
Nawiązując do czytania z Listu św. Pawła do Tymoteusza, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że najważniejszą misją Kościoła jest przekazywanie wiary. – W tę dynamikę apostolską włączają się w naturalny sposób szafarze, którzy spotykają się z chorymi, cierpiącymi, zanosząc im Komunię św. – przypomniał metropolita poznański.
Abp Gądecki przypomniał rys historyczny posługi nadzwyczajnych szafarzy w historii Kościoła. Zwrócił uwagę, że posługa ta ma charakter nadzwyczajny i zastępczy. Zaznaczył też, że Kościół stawia szafarzom wysokie wymagania. Kandydat na szafarza musi charakteryzować się m.in. dojrzałością wiary i intensywnym życiem sakramentalnym, prowadzić wzorowe życie rodzinne, zawodowe i sąsiedzkie, a także aktywnie uczestniczyć w życiu parafii.
Zdaniem abp. Gądeckiego posługa nadzwyczajnych szafarzy jest nieocenionym dobrem dla Kościoła. Wiceprzewodniczący KEP podziękował szafarzom za ich posługę oraz zachęcił do kontynuowania formacji permanentnej. Przypomniał, że główną przyczyną wprowadzenia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest duchowe dobro wiernych.
We Mszy św. uczestniczył ks. dr Krzysztof Michalczak, duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji poznańskiej. Po Mszy św. w ogrodach proboszczowskich odbyła się agapa.
Kandydatów na szafarza wskazuje proboszcz parafii. Kandydat musi ukończyć studium przygotowawcze. Szafarze uczestniczą w dniach skupienia i rekolekcjach oraz w pielgrzymkach.
Pierwszym i podstawowym obowiązkiem nadzwyczajnych szafarzy jest zanoszenie Komunii św. chorym i cierpiącym. Mogą oni również rozdawać Komunię św. podczas Mszy św., gdy jest duża liczba wiernych.
Posługa nadzwyczajnych szafarzy jest bezinteresowna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.