Niemcy: duchowni spierają się z autorem „Boga urojonego”
26 listopada 2007 | 14:41 | rk//mam Ⓒ Ⓟ
Profesor Richard Dawkins, jeden z najbardziej znanych ateistów na świecie, uważa, że chrześcijańska nauka o istnieniu piekła jest „duchowym molestowaniem”.
Autor książki „Bóg urojony” wyraził taki pogląd podczas debaty w jednym z programów niemieckiej telewizji ZDF. Adwersarzami Dawkinsa w dyskusji byli przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich (EKD) w Niemczech bp Wolfgang Huber i biskup pomocniczy Hamburga Hans-Joschen Jaschke.
Dawkins zwrócił uwagę, że zarówno duchowni protestanccy, jaki i katoliccy w USA straszą wieczystymi mękami dzieci, które wątpią w piekło. Przy okazji naukowiec uznał, że Bóg ze Starego Testamentu jest osobą złośliwą i okrutną.
Zdaniem bp. Hubera poglądy autora „Samolubnego genu” na temat Biblii są wyrazem antyjudaistycznej postawy. Przypomniał, że starotestamentowa historia jest ściśle związana z opowieścią wyzwoleniu Izraela z niewoli.
Odnosząc się do kwestii piekła, protestancki teolog zauważył, że chrześcijańska wiara objawia się w miłości, nawet miłości nieprzyjaciela. „Takiej miłości nie da się zrozumieć bez Boga” – podkreślił. Przyznał, że niektóre poglądy na temat piekła są kontrowersyjne, ale przestrzegł przed powielaniem wizji „cukierkowego Boga”. „Każdy musi zdać sprawę ze swoich uczynków przed Bogiem” – podkreślił bp Huber, oskarżając jednocześnie Dawkinsa o radykalny ateizm.
Według bp Jaschke piekło już od pół wieku nie odgrywa kluczowej roli w nauczaniu Kościołów chrześcijańskich, a edukacja religijna akcentuje postawę zaufania i wiary wobec Boga, starając się zapewniać dzieci, że są akceptowane przez kochającego Boga. Hierarcha podkreślił, że kluczem do zrozumienia Biblii jest Jezus Chrystus.
Biskup stanowczo zaprotestował przeciwko wyrażanej przez Dawkinsa koncepcji religii jako źródle wszelkiego zła „Niech pan nie wierzy nawet przez chwilę, że pozbywając się religii, zło przestanie istnieć” – zwrócił się do brytyjskiego uczonego.
Międzynarodową sławę przyniosła Dawkinsowi książka „Samolubny gen”. Popularnością cieszyły się także jego kolejne publikacje m.in. „Rozszerzony fenotyp”, „Ślepy zegarmistrz” „Rzeka genów” i ostatnio „Urojony Bóg”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.