Niemcy: ewangelicy o Polsce w 20 lat po przełomie
22 września 2009 | 10:53 | tom / maz Ⓒ Ⓟ
„Polska w 20 lat po przełomie, 5 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej – próba bilansu” – pod takim hasłem w niemieckim Heilbad Heiligenstadt odbyło się doroczne spotkanie Ewangelickiego Stowarzyszenia na rzecz spotkania Wschód-Zachód (EGB).
W ekumenicznym spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób reprezentujących Kościół ewangelicko-augsburski i katolicki w Polsce i Niemczech.
W czasie trzydniowych obrad dyskutowano o obecnej sytuacji politycznej, gospodarczej, kulturalnej i religijnej w Polsce w 20 lat po upadku komunizmu. O polskich protestach robotniczych w latach 1956, 1970, 1976, powstaniu Solidarności w 1980 r. i obradach Okrągłego Stołu w 1989 r. mówił Adam Maliński, historyk z Poznania. Sytuację polityczno-gospodarczą Polski w ostatnim dwudziestoleciu i w 5 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej przedstawił dr. Zbigniew Zaręba z ambasady RP w Berlinie. O sytuacji rolnictwa po wstąpieniu do UE mówił dr. Jan Skulmowski z Piszu. Socjalnym problemom w rodzinie i społeczeństwie poświęcone było wystąpienie Wandy Falk, dyrektorki dzieła pomocy Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na pytanie, jak dostosowuje się polski system edukacyjny do wymogów UE starała się odpowiedzieć Alicja Trybus, wizytator z Poznania. Sytuację Kościoła ewangelicko-augsburskiego zreferował bp Ryszard Bogusz ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a o Kościele katolickim w Polsce po przełomie mówił Krzysztof Tomasik z KAI. Obradom przewodniczył pastor Hans-Henning Neß, przewodniczący EGB.
Obok referatów uczestnicy spotkania dyskutowali w kręgach tematycznych oraz wzięli udział w nabożeństwie odprawionym w kościele pw. św. Marcina w Heilbad Heiligenstadt.
Ewangelickie Stowarzyszenie dla spotkania Wschód-Zachód (Evangelischen Gesellschaft für Ost-West-Begegnung e.V. – EGB) powstało w 1977 r. (w pierwszych 25 latach działalności nosiło nazwę Ewangelicka służba młodych dla spotkania Wschód-Zachód). Od ponad 30 lat pracuje ono na rzecz zbliżenia, porozumienia i pojednania między Polakami i Niemcami. Rozpoczęło działalność jeszcze w czasach komunistycznych, gdy w Europie istniały dwa wrogie bloki, Niemcy były podzielone, a w Europie Środkowej i Wschodniej trwały prześladowania polityczne i religijne.
Od 1989 r. EGB organizuje liczne podróże, spotkania i seminaria z udziałem studentów z Polski, Rosji, Rumunii i Litwy. Członkowie stowarzyszenia działają na zasadzie wolontariatu. Realizację projektów wspiera Ewangelicki Kościół Niemiec (EKD) a szczególnie Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Hanoweru.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.