Drukuj Powrót do artykułu

Niemcy: młodzi katolicy przeciwni obowiązkowi służby wojskowej

08 sierpnia 2018 | 11:20 | ts / pz | Berlin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

Związek Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ) jest przeciwny ponownemu wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej w ich kraju. Obecnie nie ma takiej potrzeby, aby przymusowo zobowiązywać młodych ludzi do służby wojskowej, powiedział przewodniczący BDKJ Thomas Andonie w rozmowie z portalem internetowym diecezji Münster.

Jego zdaniem, do wprowadzenia takiego obowiązku musi zobowiązywać nadzwyczajny interes polityki bezpieczeństwa. Ten natomiast nie istnieje od czasu zakończenia konfliktu Wschód-Zachód.

Organizacja niemieckiej młodzieży katolicka odrzuca także obowiązek służby cywilnej. Uważa bowiem, że nie wolno do tego zmuszać młodych ludzi, którzy w tej sferze powinni się angażować tylko dobrowolnie. Dlatego należałoby umocnić takie służby ochotnicze, czy też wolontariat poprzez organizowanie np. roku wolontariatu socjalnego, ekologicznego, wojskowego, bądź polityki na rzecz rozwoju w różnych krajach świata.

Narzucenie obowiązku nie rozwiąże też trudnej sytuacji opieki pielęgnacyjnej, stwierdził przewodniczący BDKJ. Podkreślił, że ten problem można rozwiązać jedynie przez kształcenie opiekunów i większe wsparcie dla nich.

Związek Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ) skupia 660 tys. członków.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.