Niemcy składają hołd zmarłemu Benedyktowi XVI
31 grudnia 2022 | 18:24 | Tomasz Kycia/vaticannews.va | Berlin Ⓒ Ⓟ
Hołd zmarłemu papieżowi Benedyktowi oddali także jego rodacy. Fala współczucia i sympatii jest duża zarówno wśród ludzi Kościoła, jak i wśród polityków.
Przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing nazwał Papieża Seniora „imponującym teologiem i doświadczonym duszpasterzem”. „Szczególnie jako Kościół w Niemczech myślimy z wdzięcznością o papieżu Benedykcie XVI: urodził się w naszym kraju, tu był jego dom, tu pomagał kształtować życie kościelne jako nauczyciel teologii i biskup” – przypomniał hierarcha.
Ordynariusz Limburga stwierdził jednocześnie, że w przypadku pedofilii wśród duchownych Benedykt XVI pod koniec swojego życia co prawda „prosił poszkodowanych o przebaczenie, ale pytania pozostały bez odpowiedzi”.
Większość niemieckich biskupów w swoich pierwszych reakcjach wspomina Benedykta XVI jako wielkiego teologa, nauczyciela i człowieka, który inspirował pokolenia. W wielu diecezjach zaplanowano msze żałobne w intencji zmarłego papieża.
Przewodnicząca Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) Annette Kurschus powiedziała, że „Joseph Ratzinger wniósł teologiczny wkład z wielkim znawstwem i intelektualną zwięzłością, który wywarł wrażenie na całym chrześcijaństwie i opinii publicznej daleko poza Kościołem katolickim”. Pastorka Kurschus przypomniała wizytę Benedykta XVI w 2011 roku w klasztorze augustianów w Erfurcie, miejscu, w którym pracował reformator Marcin Luter. To tam papież z Niemiec zaapelował, „by nie stracić z oczu wielkich wspólnych cech, które czynią nas przede wszystkim chrześcijanami”.
Hołd składają Benedyktowi XVI także niemieccy politycy na różnych stanowiskach i szczeblach.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział o Benedykcie, że „Jego wiara, intelekt, mądrość i ludzka skromność zawsze robiły na mnie głębokie wrażenie. Wybór papieża z ojczyzny reformacji i intelektualisty, który dialog między wiarą a rozumem uczynił dziełem swojego życia, był ważnym znakiem dla wielu ludzi na całym świecie”.
W pierwszej reakcji śmierć Benedykta XVI skomentował także na Twitterze kanclerz Niemiec. Olaf Scholz (SPD) napisał, że Benedykt „był szczególnym przywódcą kościelnym dla wielu, nie tylko w tym kraju. Świat traci znaczącą postać Kościoła katolickiego, osobowość odważną i mądrego teologa”. A w oficjalnym telegramie kondolencyjnym do papieża Franciszka Olaf Scholz napisał: „Moje myśli są z tymi, którzy w ostatnich latach byli dla Benedykta wsparciem i pomocą. Wyrazy współczucia kieruję do nich i do wiernych na całym świecie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.