Niemieccy biskupi nie chcą rezygnować z udziału wiernych w liturgii
27 marca 2021 | 14:20 | ts | Berlin Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi w Niemczech nie chcą zrezygnować z udziału wiernych w liturgii świąt Wielkanocnych, jak sugerują władze państwowe. „Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto, a nabożeństwa to nie akcesoria”, napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing.
Kościół został „zaskoczony” wcześniej podjętą decyzją landów i urzędy federalnego, aby zwrócić się do Kościołów i innych wspólnot religijnych o odprawianie nabożeństw w Wielkanoc tylko wirtualnie. „W Boże Narodzenie pokazaliśmy, jak można odprawiać Msze św. z rozwagą”, przypomniał bp Bätzing dodając, że także w Wielkanoc Kościół nie chce z tej możliwości zrezygnować i przedstawi swoje stanowisko w rozmowach z politykami.
Rząd federalny i landy zdecydowali 23 marca o całkowitym lockdownie od Wielkiego Czwartku (1 kwietnia) do Poniedziałku Wielkanocnego (5 kwietnia). Jeśli chodzi o nabożeństwa, ogłoszono, że „rząd federalny i władze landów stany zwrócą się do wspólnot religijnych z prośbą, aby w tym czasie zgromadzenia religijne odbywały się tylko wirtualnie”. Po licznych głosach krytyki, ostatecznie kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodziła się na wysuwany argument, że stosowanie w kościołach reżimu sanitarnego jak dotychczas „przebiegało bez skazy” i wycofała się z decyzji o całkowitym zamknięciu kościołów w czasie świątecznym.
Środki ostrożności mają być jednak zaostrzone w landach, w których liczba zachorowań w ciągu tygodnia przekracza 100 na 100 000 mieszkańców. Jako przykłady wymienia się ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu, kontaktów, jak również obowiązek noszenia maski przez pasażerów auta pochodzących z gospodarstw domowych innych niż kierujący pojazdem. Szybkie testy w ciągu dnia mogą być również obowiązkowe na innych obszarach, gdzie zachowanie dystansu i noszenie masek jest trudne. Przyjęty na początku marca „hamulec bezpieczeństwa” musi być konsekwentnie wdrażany. Ponadto nadal obowiązuje zasada, że publiczne nabożeństwa religijne muszą zostać odwołane, jeśli siedmiodniowy poziom zachorowań w danym powiecie lub mieście przekroczy 200.
Rzecznik Konferencji Biskupów Niemieckich zaapelował o odpowiedzialne postępowanie i korzystanie z transmisji nabożeństw w Internecie. Także poszczególne diecezje apelują o odpowiedzialność własną katolików co do tego, którą formę uczestnictwa w świątecznych nabożeństwach wybiorą. Podobne stanowisko zajęły Kościoły ewangelickie.
Wiele diecezji niemieckich przygotowało specjalne materiały, mające pomóc wiernym w obchodzeniu Świąt w domu, liczne parafie wystawiają pojemniczki z wodą święconą, którą można zabrać do domu.
Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach wielkanocnych ani fizycznie, ani w sieci, archidiecezja berlińska zaoferowała towarzyszenie przez telefon przez Wielki Tydzień i dni Wielkanocy. Duchowe medytacje można usłyszeć pod wskazanym numerem telefonu.
#Bischof Bätzing: Wir sind überrascht worden. Ostern ist das wichtigste Fest für uns, Gottesdienste sind kein Beiwerk. Zu Weihnachten haben wir gezeigt, wie wir mit Vorsicht Messe feiern können. Darauf wollen wir Ostern nicht verzichten. Wir werden es in die Gespräche einbringen.
— Deutsche Bischofskonferenz – offizieller Account (@dbk_online) March 23, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.