Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną
30 września 2022 | 06:00 | tom (KAI) | Fulda Ⓒ Ⓟ
67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. „Mamy zgodę, że mamy niezgodę” – powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.
Projekt spornej reformy „droga synodalna” Kościoła w Niemczech ma być przedmiotem dalszych rozmów w połowie listopada podczas wizyty biskupów ad limina w Watykanie. „Chcemy, by droga synodalna osiągnęła pomyślny cel” – podkreślił biskup Limburga. „Jedziemy do Rzymu, aby wreszcie usłyszeć z pierwszej ręki, jakie naprawdę są zastrzeżenia w tej sprawie” – dodał.
Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej „drogi synodalnej” m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” – podkreślił bp Bätzing.
Część biskupów uniemożliwiła przyjęcie dokumentu programowego dotyczącego „odnowy” katolickiej moralności seksualnej na ostatnim zgromadzeniu synodalnym trzy tygodnie temu we Frankfurcie nad Menem. Zwłaszcza bp. Bätzingowi udało się zapobiec całkowitemu niepowodzeniu „drogi synodalnej” we Frankfurcie, ale zorientowana na reformy większość i konserwatywna mniejszość nadal są sobie przeciwne. Również z Rzymu wielokrotnie płynęła krytyka projektu reform.
Na konferencji prasowej po zakończeniu zgromadzenia plenarnego przewodniczący niemieckiego episkopatu podziękował bp. Stephanowi Ackermannowi, dotychczasowemu przewodniczącemu komisji ds. nadużyć seksualnych w niemieckim episkopacie. Bp Bätzing poinformował o „długotrwałym aplauzie” biskupów w podziękowaniu za dwunastoletnią pracę bp Ackermanna. Podkreślił, że biskup Trewiru działał z „wielkim zaangażowaniem i samokrytyką”. „To właśnie dzięki bp Ackermannowi jako `motorowi procesu uczenia się` biskupi podjęli daleko idące decyzje”, powiedział bp Bätzing.
Następcą bp. Ackermanna został biskup Helmut Dieser z Akwizgranu. Podczas zebrania plenarnego biskupi niemieccy podjęli również decyzję o strukturalnej zmianie w kwestii walki z nadużyciami. Oprócz episkopalnej grupy ekspertów pod przewodnictwem bp Diesera i rady doradczej Konferencji Episkopatu ds. ofiar, nowa rada ekspertów ma przyśpieszyć proces walki z nadużyciami.
Na zakończenie zebrania plenarnego niemieccy biskupi opowiedzieli się za dalszym – także wojskowym – wsparciem dla Ukrainy. „Gdyby rażące naruszenie prawa międzynarodowego zostało `nagrodzone` zwycięstwem militarnym, miałoby to fatalne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Stawką jest wolna Ukraina w pokojowej Europie” – oświadczyli niemieccy biskupi.
„Z jednej strony za chrześcijanami stoi ideał niestosowania przemocy. Z drugiej strony katolicka doktryna pokoju uznaje również prawo do samoobrony” – podkreślili biskupi.
Podstawowym zadaniem Kościoła jest łagodzenie trudnej sytuacji ludzi dotkniętych wojną. „Mamy tu do czynienia z intensywnym zaangażowaniem diecezji, organizacji pomocowych i innych organizacji kościelnych z Niemiec, zarówno w Ukrainie, jak i w krajach sąsiednich” – podkreślił bp Bätzing, dziękując „tysiącom pracowników etatowych i wolontariuszy Kościoła”, którzy angażują się w sprawę uchodźców.
Na tle kryzysu energetycznego i agresji rosyjskiej biskupi wezwali też do jedności. „Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy próbują dzielić społeczeństwo”, powiedział bp Bätzing. W zależności od konkretnej sytuacji życiowej ludzie mogą być dotknięci kryzysem i jego finansowymi konsekwencjami”, powiedział biskup Limburga. Zaznaczył, że mniejsze firmy również nie powinny być pozostawione same sobie. Nie należy tworzyć wrażenia, że „pomaga się tylko tym dużym”.
Bp Bätzing ogłosił, że Kościół jako duża instytucja i odpowiednio duży konsument energii chce wnieść swój wkład w oszczędzanie energii i zmniejszenie zużycia gazu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.