Niemieccy biskupi podkreślają wybitność Jana Pawła II
01 maja 2020 | 02:00 | ts / hsz | Berlin Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi Niemiec wyrazili uznanie dla papieża Jana Pawła II jako „wybitnej postaci” w historii. Papież z Polski był „wielkim myślicielem, politykiem, duszpasterzem i człowiekiem Bożym”, podkreślił 30 kwietnia w Bonn przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing w okolicznościowym oświadczeniu w związku z przypadającą 18 maja 100. rocznicą urodzin papieża Wojtyły.
Jan Paweł II zapisał się też w niezapomniany sposób w pisaniu współczesnej historii, stwierdził bp Bätzing. „Dostrzegalne poczucie misji, wynikającej z głębokiego wewnętrznego związku z Bogiem, sama liczba podróży na wszystkie kontynenty, błogosławieni i święci z całego świata, których wyniósł do chwały ołtarzy, a także jego programowe encykliki i listy apostolskie, które ukierunkowały Kościół w miarę zbliżania się do przełomu tysiącleci, składają się na wizerunek tego niezwykle silnego człowiek”, podkreślił przewodniczący katolickiego episkopatu Niemiec. Bp Bätzing przypomniał też, że swoim „jednoznacznym apelowaniem o wolność człowieka i przeciwko wszelkiego rodzaju ideologicznym zawłaszczaniom” papież z Polski dał też wsparcie ruchom wolnościowym. Ale równie jasnym było dla niego, że wolność człowieka musi się realizować w nawiązywaniu więzi, dlatego w niektórych swoich dokumentach apostolskich nie był gotów do kompromisów. Takie pojęcia, jak „kultura śmierci”, czy jego „teologia ciała” stanowią sentencję tego, co było dla niego ważne. Właśnie po tym widać, że jeszcze długo historia działalności tego papieża nie będzie wyczerpana.W 100. rocznicę urodzin życiu i działalności papieża Jana Pawła II biskupi Niemiec poświęcili mu dokumentację w Internecie oraz pamiątkowe obrazki z modlitwą. Na obrazkach umieszczono cytaty z kazania papieża rozpoczynającego jego pontyfikat w 1978 roku oraz z przemówienia wygłoszonego przez Jana Pawła II podczas historycznego przejścia przez Bramę Brandenburską podczas wizyty w Niemczech.
Papież Jan Paweł II trzykrotnie składał wizytę w Niemczech. Do historii przeszła jego wizyta w Niemczech w czerwcu 1996 roku. Na jej zakończenie 23 czerwca w Berlinie Jan Paweł II przeszedł przez Bramę Brandenburską w towarzystwie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, przewodniczącego episkopatu Niemiec kard. Karl Lehmanna oraz burmistrza Berlina. Ojciec Święty podkreślił wówczas, że pełnia i doskonałość „wolności ma jedno imię – Jezus Chrystus. On jest Tym, który powiedział o sobie: «Ja jestem bramą». W Nim zostaje ludziom otwarty dostęp do pełni wolności i życia. On jest Tym, który czyni ludzi naprawdę wolnymi, rozpraszając mrok ludzkich serc i ukazując prawdę”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.