Niemieccy kardynałowie: koronawirus nie może odebrać przesłania Wielkanocy
05 kwietnia 2020 | 19:35 | ts / hsz | Monachium Ⓒ Ⓟ
Pandemia koronawirus nie może odebrać chrześcijanom przesłania płynącego ze świąt Zmartwychwstania Pańskiego. „Wielkanoc pozostanie Wielkanocą! Nawet jeśli okoliczności w tym roku są bardzo trudne, to przecież nie chodzi o datę, chodzi o fakt, że niezmiennie wyznajemy, iż Chrystus zmartwychwstał”, powiedział kard. Reinhard Marx w nadanym 4 kwietnia wideoprzesłaniu.
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi zaprosił do świadomego uczestniczenia w transmitowanych na żywo celebracjach liturgicznych Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. „W ten sposób możemy dać znak, że wspólnie wierzymy i wspólnie pragniemy nieść temu światu nadzieję Zmartwychwstania”. Czas Wielkiego Tygodnia należy przeżyć duchowo i przygotować się na to, że „wielkanocne święto wiary i Zmartwychwstanie będziemy świętowali wtedy, gdy powrócimy do naszych parafii”.
Ponieważ w obecnej sytuacji musiały być przesunięte na inny czas także uroczystości Pierwszej Komunii oraz bierzmowania, kard. Marx skierował specjalne słowo do dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania i poprosił ich o cierpliwość. Podziękował też wszystkim młodym ludziom za bezinteresowną pomoc, której udzielają ludziom, chorym i sędziwym.
Kard. Marx wyraził też uznanie dla pracujących w duszpasterstwie: księży, którzy w tych dniach są sami w kościołach, modląc się za swoje parafie, nad którymi sprawują opiekę wspólnie z pracownikami duszpasterskimi i radami parafialnymi. „Pomyślcie też o swoich proboszczach, o księżach i wszystkich, którzy pracują w parafiach; módlcie się za nich”, zaapelował arcybiskup Monachium do wiernych.Z kolei w wypowiedzi dla portalu domradio.de w Niedzielę Palmową arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki skrytykował, że kryzys wywołany obecną pandemią stał się okazją dla wielu nieprawidłowości. Są na przykład ludzie, którzy robią interesy na odzieży ochronnej i artykułach niezbędnych dla ratowania życia osób zakażonych. A choć specjaliści w szpitalach i domach opieki nieprzerwanie ratują życie ludzkie, ich zarobki nie starczają niekiedy na odpowiednie utrzymanie ich własnych rodzin.
Kard. Woelki zwrócił też uwagę na los uchodźców, którzy w obozach na obrzeżach Europy czekają na ratunek przed konsekwencjami epidemii.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.